| Monikko | lyömäsoittimet | Genetiivi | lyömäsoittimen |
| Monikon genetiivi | lyömäsoittimien | Monikon genetiivi | lyömäsoitinten |
| Partitiivi | lyömäsoitinta | Monikon partitiivi | lyömäsoittimia |
| Inessiivi | lyömäsoittimessa | Monikon inessiivi | lyömäsoittimissa |
| Elatiivi | lyömäsoittimesta | Monikon elatiivi | lyömäsoittimista |
| Illatiivi | lyömäsoittimeen | Monikon illatiivi | lyömäsoittimiin |
| Adessiivi | lyömäsoittimella | Monikon adessiivi | lyömäsoittimilla |
| Ablatiivi | lyömäsoittimelta | Monikon ablatiivi | lyömäsoittimilta |
| Allatiivi | lyömäsoittimelle | Monikon allatiivi | lyömäsoittimille |
| Essiivi | lyömäsoittimena | Monikon essiivi | lyömäsoittimina |
| Translatiivi | lyömäsoittimeksi | Monikon translatiivi | lyömäsoittimiksi |
| Monikon instruktiivi | lyömäsoittimin | Abessiivi | lyömäsoittimetta |
| Monikon abessiivi | lyömäsoittimitta | Monikon akkusatiivi | lyömäsoittimet |