| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| 7. | puhekieli | ||
| Monikko | rahtuset | Genetiivi | rahtusen |
| Monikon genetiivi | rahtusten | Monikon genetiivi | rahtusien |
| Partitiivi | rahtusta | Monikon partitiivi | rahtusia |
| Inessiivi | rahtusessa | Monikon inessiivi | rahtusissa |
| Elatiivi | rahtusesta | Monikon elatiivi | rahtusista |
| Illatiivi | rahtuseen | Monikon illatiivi | rahtusiin |
| Adessiivi | rahtusella | Monikon adessiivi | rahtusilla |
| Ablatiivi | rahtuselta | Monikon ablatiivi | rahtusilta |
| Allatiivi | rahtuselle | Monikon allatiivi | rahtusille |
| Essiivi | rahtusena | Monikon essiivi | rahtusina |
| Translatiivi | rahtuseksi | Monikon translatiivi | rahtusiksi |
| Monikon instruktiivi | rahtusin | Abessiivi | rahtusetta |
| Monikon abessiivi | rahtusitta | Monikon akkusatiivi | rahtuset |