| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 6. | ||
| Monikko | papit | Genetiivi | papin |
| Monikon genetiivi | pappien | Partitiivi | pappia |
| Monikon partitiivi | pappeja | Inessiivi | papissa |
| Monikon inessiivi | papeissa | Elatiivi | papista |
| Monikon elatiivi | papeista | Illatiivi | pappiin |
| Monikon illatiivi | pappeihin | Adessiivi | papilla |
| Monikon adessiivi | papeilla | Ablatiivi | papilta |
| Monikon ablatiivi | papeilta | Allatiivi | papille |
| Monikon allatiivi | papeille | Essiivi | pappina |
| Monikon essiivi | pappeina | Translatiivi | papiksi |
| Monikon translatiivi | papeiksi | Monikon instruktiivi | papein |
| Abessiivi | papitta | Monikon abessiivi | papeitta |
| Monikon akkusatiivi | papit |