Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiokra, ochre, ocher
espanjaocre, okra
hollantioker, okerkleur, okerkleurig
italiagombo
japaniオーカー (ōkā), 黄土色 (ōdo), 黄土 (ōdo), オクラ (okura)
kreikkaώχρα (óchra), υποκίτρινο (ypokítrino), μπάμια (bámia)
latviaokers
portugaliocre, ocra
puolaochra, róża chińska, okra, ketmia piżmowa, piżmian właściwy
ranskaocre, gombo, fauve
ruotsiockra, okra
saksaocker, Ocker, Okra, ockerfarben
turkkibamya
tšekkiokr, okrový
venäjäохра (ohra), жёлто-оранжевый (žolto-oranževyi), бамия (bamija), гомбо (gombo), окра (okra)

Määritelmät

Huudahdus

  1. (puhekieltä) OK

Substantiivi

  1. hieman palkohernettä tai palkopapua muistuttava trooppinen vihreä kotahedelmä (Abelmoschus esculentus)
  2. luonnossa esiintyvä oranssinkeltainen tai punertavanruskea maaväri

Taivutusmuodot

MonikkookratMonikkookrani
MonikkookrasiMonikkookramme
MonikkookranneMonikkookransa
GenetiiviokranGenetiiviokrani
GenetiiviokrasiGenetiiviokramme
GenetiiviokranneGenetiiviokransa
Monikon genetiiviokrienMonikon genetiiviokrieni
Monikon genetiiviokriesiMonikon genetiiviokriemme
Monikon genetiiviokrienneMonikon genetiiviokriensa
PartitiiviokraaPartitiiviokraani
PartitiiviokraasiPartitiiviokraamme
PartitiiviokraannePartitiiviokraansa
Monikon partitiiviokriaMonikon partitiiviokriani
Monikon partitiiviokriasiMonikon partitiiviokriamme
Monikon partitiiviokrianneMonikon partitiiviokriaan
Monikon partitiiviokriansaInessiiviokrassa
InessiiviokrassaniInessiiviokrassasi
InessiiviokrassammeInessiiviokrassanne
InessiiviokrassaanInessiiviokrassansa
Monikon inessiiviokrissaMonikon inessiiviokrissani
Monikon inessiiviokrissasiMonikon inessiiviokrissamme
Monikon inessiiviokrissanneMonikon inessiiviokrissaan
Monikon inessiiviokrissansaElatiiviokrasta
ElatiiviokrastaniElatiiviokrastasi
ElatiiviokrastammeElatiiviokrastanne
ElatiiviokrastaanElatiiviokrastansa
Monikon elatiiviokristaMonikon elatiiviokristani
Monikon elatiiviokristasiMonikon elatiiviokristamme
Monikon elatiiviokristanneMonikon elatiiviokristaan
Monikon elatiiviokristansaIllatiiviokraan
IllatiiviokraaniIllatiiviokraasi
IllatiiviokraammeIllatiiviokraanne
IllatiiviokraansaMonikon illatiiviokriin
Monikon illatiiviokriiniMonikon illatiiviokriisi
Monikon illatiiviokriimmeMonikon illatiiviokriinne
Monikon illatiiviokriinsaAdessiiviokralla
AdessiiviokrallaniAdessiiviokrallasi
AdessiiviokrallammeAdessiiviokrallanne
AdessiiviokrallaanAdessiiviokrallansa
Monikon adessiiviokrillaMonikon adessiiviokrillani
Monikon adessiiviokrillasiMonikon adessiiviokrillamme
Monikon adessiiviokrillanneMonikon adessiiviokrillaan
Monikon adessiiviokrillansaAblatiiviokralta
AblatiiviokraltaniAblatiiviokraltasi
AblatiiviokraltammeAblatiiviokraltanne
AblatiiviokraltaanAblatiiviokraltansa
Monikon ablatiiviokriltaMonikon ablatiiviokriltani
Monikon ablatiiviokriltasiMonikon ablatiiviokriltamme
Monikon ablatiiviokriltanneMonikon ablatiiviokriltaan
Monikon ablatiiviokriltansaAllatiiviokralle
AllatiiviokralleniAllatiiviokrallesi
AllatiiviokrallemmeAllatiiviokrallenne
AllatiiviokralleenAllatiiviokrallensa
Monikon allatiiviokrilleMonikon allatiiviokrilleni
Monikon allatiiviokrillesiMonikon allatiiviokrillemme
Monikon allatiiviokrillenneMonikon allatiiviokrilleen
Monikon allatiiviokrillensaEssiiviokrana
EssiiviokrananiEssiiviokranasi
EssiiviokranammeEssiiviokrananne
EssiiviokranaanEssiiviokranansa
Monikon essiiviokrinaMonikon essiiviokrinani
Monikon essiiviokrinasiMonikon essiiviokrinamme
Monikon essiiviokrinanneMonikon essiiviokrinaan
Monikon essiiviokrinansaTranslatiiviokraksi
TranslatiiviokrakseniTranslatiiviokraksesi
TranslatiiviokraksemmeTranslatiiviokraksenne
TranslatiiviokrakseenTranslatiiviokraksensa
Monikon translatiiviokriksiMonikon translatiiviokrikseni
Monikon translatiiviokriksesiMonikon translatiiviokriksemme
Monikon translatiiviokriksenneMonikon translatiiviokrikseen
Monikon translatiiviokriksensaMonikon instruktiiviokrin
AbessiiviokrattaAbessiiviokrattani
AbessiiviokrattasiAbessiiviokrattamme
AbessiiviokrattanneAbessiiviokrattaan
AbessiiviokrattansaMonikon abessiiviokritta
Monikon abessiiviokrittaniMonikon abessiiviokrittasi
Monikon abessiiviokrittammeMonikon abessiiviokrittanne
Monikon abessiiviokrittaanMonikon abessiiviokrittansa
Monikon komitatiiviokrineMonikon komitatiiviokrineni
Monikon komitatiiviokrinesiMonikon komitatiiviokrinemme
Monikon komitatiiviokrinenneMonikon komitatiiviokrineen
Monikon komitatiiviokrinensaMonikon akkusatiiviokrat
Monikon akkusatiiviokraniMonikon akkusatiiviokrasi
Monikon akkusatiiviokrammeMonikon akkusatiiviokranne
Monikon akkusatiiviokransaAkkusatiiviokrani
AkkusatiiviokrasiAkkusatiiviokramme
AkkusatiiviokranneAkkusatiiviokransa