Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaповръщам (povrǎ̀štam)
englantipuke, vomit, lose one's lunch, cat, chuck
espanjavomitar, devolver
hollantikotsen
italiavomitare
latviavemt
liettuavemti
norjakaste opp, spy, elge, mate fiskene
portugalivomitar
ranskadégobiller, vomir, gerber, dégueuler
ruotsikräkas, spy, kasta upp, vomera
saksaspucken, kotzen, kübeln, speien, Reiern
tšekkiblít
unkarihányik, okádik, rókázik
venäjäблевать (blevat)
  • Yrjötä on sanan yrjöttää yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens.

Määritelmät

Verbi

  1. (arkikieltä) oksentaa

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensyrjöänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensyrjöät
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensyrjöääMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensyrjöämme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensyrjöätteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensyrjöävät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiyrjösinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiyrjösit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiyrjösiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiyrjösimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiyrjösitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiyrjösivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensyrjöäisinYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensyrjöisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensyrjöäisitYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensyrjöisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensyrjöäisiYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensyrjöisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensyrjöäisimmeMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensyrjöisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensyrjöäisitteMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensyrjöisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensyrjöäisivätMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensyrjöisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensyrjöäYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensyrjötköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensyrjötkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensyrjötkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensyrjötköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensyrjönnen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensyrjönnetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensyrjönnee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensyrjönnemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensyrjönnette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensyrjönnevät