| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | ylioppilaslakki |
| Monikko | teekkarilakit | Genetiivi | teekkarilakin |
| Monikon genetiivi | teekkarilakkien | Partitiivi | teekkarilakkia |
| Monikon partitiivi | teekkarilakkeja | Inessiivi | teekkarilakissa |
| Monikon inessiivi | teekkarilakeissa | Elatiivi | teekkarilakista |
| Monikon elatiivi | teekkarilakeista | Illatiivi | teekkarilakkiin |
| Monikon illatiivi | teekkarilakkeihin | Adessiivi | teekkarilakilla |
| Monikon adessiivi | teekkarilakeilla | Ablatiivi | teekkarilakilta |
| Monikon ablatiivi | teekkarilakeilta | Allatiivi | teekkarilakille |
| Monikon allatiivi | teekkarilakeille | Essiivi | teekkarilakkina |
| Monikon essiivi | teekkarilakkeina | Translatiivi | teekkarilakiksi |
| Monikon translatiivi | teekkarilakeiksi | Monikon instruktiivi | teekkarilakein |
| Abessiivi | teekkarilakitta | Monikon abessiivi | teekkarilakeitta |
| Monikon akkusatiivi | teekkarilakit |