| Monikko | lumbaalipunktiot | Genetiivi | lumbaalipunktion |
| Monikon genetiivi | lumbaalipunktioiden | Monikon genetiivi | lumbaalipunktioitten |
| Partitiivi | lumbaalipunktiota | Monikon partitiivi | lumbaalipunktioita |
| Inessiivi | lumbaalipunktiossa | Monikon inessiivi | lumbaalipunktioissa |
| Elatiivi | lumbaalipunktiosta | Monikon elatiivi | lumbaalipunktioista |
| Illatiivi | lumbaalipunktioon | Monikon illatiivi | lumbaalipunktioihin |
| Adessiivi | lumbaalipunktiolla | Monikon adessiivi | lumbaalipunktioilla |
| Ablatiivi | lumbaalipunktiolta | Monikon ablatiivi | lumbaalipunktioilta |
| Allatiivi | lumbaalipunktiolle | Monikon allatiivi | lumbaalipunktioille |
| Essiivi | lumbaalipunktiona | Monikon essiivi | lumbaalipunktioina |
| Translatiivi | lumbaalipunktioksi | Monikon translatiivi | lumbaalipunktioiksi |
| Monikon instruktiivi | lumbaalipunktioin | Abessiivi | lumbaalipunktiotta |
| Monikon abessiivi | lumbaalipunktioitta | Monikon akkusatiivi | lumbaalipunktiot |