| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | arkikielessä | ||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 7. | |||
| Monikko | juorut | Genetiivi | juorun |
| Monikon genetiivi | juorujen | Partitiivi | juorua |
| Monikon partitiivi | juoruja | Inessiivi | juorussa |
| Monikon inessiivi | juoruissa | Elatiivi | juorusta |
| Monikon elatiivi | juoruista | Illatiivi | juoruun |
| Monikon illatiivi | juoruihin | Adessiivi | juorulla |
| Monikon adessiivi | juoruilla | Ablatiivi | juorulta |
| Monikon ablatiivi | juoruilta | Allatiivi | juorulle |
| Monikon allatiivi | juoruille | Essiivi | juoruna |
| Monikon essiivi | juoruina | Translatiivi | juoruksi |
| Monikon translatiivi | juoruiksi | Monikon instruktiivi | juoruin |
| Abessiivi | juorutta | Monikon abessiivi | juoruitta |
| Monikon akkusatiivi | juorut |