| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | puhujapöydät | Genetiivi | puhujapöydän |
| Monikon genetiivi | puhujapöytien | Partitiivi | puhujapöytää |
| Monikon partitiivi | puhujapöytiä | Inessiivi | puhujapöydässä |
| Monikon inessiivi | puhujapöydissä | Elatiivi | puhujapöydästä |
| Monikon elatiivi | puhujapöydistä | Illatiivi | puhujapöytään |
| Monikon illatiivi | puhujapöytiin | Adessiivi | puhujapöydällä |
| Monikon adessiivi | puhujapöydillä | Ablatiivi | puhujapöydältä |
| Monikon ablatiivi | puhujapöydiltä | Allatiivi | puhujapöydälle |
| Monikon allatiivi | puhujapöydille | Essiivi | puhujapöytänä |
| Monikon essiivi | puhujapöytinä | Translatiivi | puhujapöydäksi |
| Monikon translatiivi | puhujapöydiksi | Monikon instruktiivi | puhujapöydin |
| Abessiivi | puhujapöydättä | Monikon abessiivi | puhujapöydittä |
| Monikon akkusatiivi | puhujapöydät |