| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | iskeemiset | Monikko | iskeemiseni |
| Monikko | iskeemisesi | Monikko | iskeemisemme |
| Monikko | iskeemisenne | Monikko | iskeemisensä |
| Genetiivi | iskeemisen | Genetiivi | iskeemiseni |
| Genetiivi | iskeemisesi | Genetiivi | iskeemisemme |
| Genetiivi | iskeemisenne | Genetiivi | iskeemisensä |
| Monikon genetiivi | iskeemisten | Monikon genetiivi | iskeemisien |
| Monikon genetiivi | iskeemisteni | Monikon genetiivi | iskeemisieni |
| Monikon genetiivi | iskeemistesi | Monikon genetiivi | iskeemisiesi |
| Monikon genetiivi | iskeemistemme | Monikon genetiivi | iskeemisiemme |
| Monikon genetiivi | iskeemistenne | Monikon genetiivi | iskeemisienne |
| Monikon genetiivi | iskeemistensä | Monikon genetiivi | iskeemisiensä |
| Partitiivi | iskeemistä | Partitiivi | iskeemistäni |
| Partitiivi | iskeemistäsi | Partitiivi | iskeemistämme |
| Partitiivi | iskeemistänne | Partitiivi | iskeemistään |
| Partitiivi | iskeemistänsä | Monikon partitiivi | iskeemisiä |
| Monikon partitiivi | iskeemisiäni | Monikon partitiivi | iskeemisiäsi |
| Monikon partitiivi | iskeemisiämme | Monikon partitiivi | iskeemisiänne |
| Monikon partitiivi | iskeemisiään | Monikon partitiivi | iskeemisiänsä |
| Inessiivi | iskeemisessä | Inessiivi | iskeemisessäni |
| Inessiivi | iskeemisessäsi | Inessiivi | iskeemisessämme |
| Inessiivi | iskeemisessänne | Inessiivi | iskeemisessään |
| Inessiivi | iskeemisessänsä | Monikon inessiivi | iskeemisissä |
| Monikon inessiivi | iskeemisissäni | Monikon inessiivi | iskeemisissäsi |
| Monikon inessiivi | iskeemisissämme | Monikon inessiivi | iskeemisissänne |
| Monikon inessiivi | iskeemisissään | Monikon inessiivi | iskeemisissänsä |
| Elatiivi | iskeemisestä | Elatiivi | iskeemisestäni |
| Elatiivi | iskeemisestäsi | Elatiivi | iskeemisestämme |
| Elatiivi | iskeemisestänne | Elatiivi | iskeemisestään |
| Elatiivi | iskeemisestänsä | Monikon elatiivi | iskeemisistä |
| Monikon elatiivi | iskeemisistäni | Monikon elatiivi | iskeemisistäsi |
| Monikon elatiivi | iskeemisistämme | Monikon elatiivi | iskeemisistänne |
| Monikon elatiivi | iskeemisistään | Monikon elatiivi | iskeemisistänsä |
| Illatiivi | iskeemiseen | Illatiivi | iskeemiseeni |
| Illatiivi | iskeemiseesi | Illatiivi | iskeemiseemme |
| Illatiivi | iskeemiseenne | Illatiivi | iskeemiseensä |
| Monikon illatiivi | iskeemisiin | Monikon illatiivi | iskeemisiini |
| Monikon illatiivi | iskeemisiisi | Monikon illatiivi | iskeemisiimme |
| Monikon illatiivi | iskeemisiinne | Monikon illatiivi | iskeemisiinsä |
| Adessiivi | iskeemisellä | Adessiivi | iskeemiselläni |
| Adessiivi | iskeemiselläsi | Adessiivi | iskeemisellämme |
| Adessiivi | iskeemisellänne | Adessiivi | iskeemisellään |
| Adessiivi | iskeemisellänsä | Monikon adessiivi | iskeemisillä |
| Monikon adessiivi | iskeemisilläni | Monikon adessiivi | iskeemisilläsi |
| Monikon adessiivi | iskeemisillämme | Monikon adessiivi | iskeemisillänne |
| Monikon adessiivi | iskeemisillään | Monikon adessiivi | iskeemisillänsä |
| Ablatiivi | iskeemiseltä | Ablatiivi | iskeemiseltäni |
| Ablatiivi | iskeemiseltäsi | Ablatiivi | iskeemiseltämme |
| Ablatiivi | iskeemiseltänne | Ablatiivi | iskeemiseltään |
| Ablatiivi | iskeemiseltänsä | Monikon ablatiivi | iskeemisiltä |
| Monikon ablatiivi | iskeemisiltäni | Monikon ablatiivi | iskeemisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | iskeemisiltämme | Monikon ablatiivi | iskeemisiltänne |
| Monikon ablatiivi | iskeemisiltään | Monikon ablatiivi | iskeemisiltänsä |
| Allatiivi | iskeemiselle | Allatiivi | iskeemiselleni |
| Allatiivi | iskeemisellesi | Allatiivi | iskeemisellemme |
| Allatiivi | iskeemisellenne | Allatiivi | iskeemiselleen |
| Allatiivi | iskeemisellensä | Monikon allatiivi | iskeemisille |
| Monikon allatiivi | iskeemisilleni | Monikon allatiivi | iskeemisillesi |
| Monikon allatiivi | iskeemisillemme | Monikon allatiivi | iskeemisillenne |
| Monikon allatiivi | iskeemisilleen | Monikon allatiivi | iskeemisillensä |
| Essiivi | iskeemisenä | Essiivi | iskeemisenäni |
| Essiivi | iskeemisenäsi | Essiivi | iskeemisenämme |
| Essiivi | iskeemisenänne | Essiivi | iskeemisenään |
| Essiivi | iskeemisenänsä | Monikon essiivi | iskeemisinä |
| Monikon essiivi | iskeemisinäni | Monikon essiivi | iskeemisinäsi |
| Monikon essiivi | iskeemisinämme | Monikon essiivi | iskeemisinänne |
| Monikon essiivi | iskeemisinään | Monikon essiivi | iskeemisinänsä |
| Translatiivi | iskeemiseksi | Translatiivi | iskeemisekseni |
| Translatiivi | iskeemiseksesi | Translatiivi | iskeemiseksemme |
| Translatiivi | iskeemiseksenne | Translatiivi | iskeemisekseen |
| Translatiivi | iskeemiseksensä | Monikon translatiivi | iskeemisiksi |
| Monikon translatiivi | iskeemisikseni | Monikon translatiivi | iskeemisiksesi |
| Monikon translatiivi | iskeemisiksemme | Monikon translatiivi | iskeemisiksenne |
| Monikon translatiivi | iskeemisikseen | Monikon translatiivi | iskeemisiksensä |
| Monikon instruktiivi | iskeemisin | Abessiivi | iskeemisettä |
| Abessiivi | iskeemisettäni | Abessiivi | iskeemisettäsi |
| Abessiivi | iskeemisettämme | Abessiivi | iskeemisettänne |
| Abessiivi | iskeemisettään | Abessiivi | iskeemisettänsä |
| Monikon abessiivi | iskeemisittä | Monikon abessiivi | iskeemisittäni |
| Monikon abessiivi | iskeemisittäsi | Monikon abessiivi | iskeemisittämme |
| Monikon abessiivi | iskeemisittänne | Monikon abessiivi | iskeemisittään |
| Monikon abessiivi | iskeemisittänsä | Monikon komitatiivi | iskeemisine |
| Monikon komitatiivi | iskeemisineni | Monikon komitatiivi | iskeemisinesi |
| Monikon komitatiivi | iskeemisinemme | Monikon komitatiivi | iskeemisinenne |
| Monikon komitatiivi | iskeemisineen | Monikon komitatiivi | iskeemisinensä |
| Monikon akkusatiivi | iskeemiset | Monikon akkusatiivi | iskeemiseni |
| Monikon akkusatiivi | iskeemisesi | Monikon akkusatiivi | iskeemisemme |
| Monikon akkusatiivi | iskeemisenne | Monikon akkusatiivi | iskeemisensä |
| Akkusatiivi | iskeemiseni | Akkusatiivi | iskeemisesi |
| Akkusatiivi | iskeemisemme | Akkusatiivi | iskeemisenne |
| Akkusatiivi | iskeemisensä |