Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (lääketiede) iskemiaan, hapenpuutteeseen liittyvä

Esimerkit

  • iskeeminen sydänsairaus
  • iskeeminen koliitti

Taivutusmuodot

MonikkoiskeemisetMonikkoiskeemiseni
MonikkoiskeemisesiMonikkoiskeemisemme
MonikkoiskeemisenneMonikkoiskeemisensä
GenetiiviiskeemisenGenetiiviiskeemiseni
GenetiiviiskeemisesiGenetiiviiskeemisemme
GenetiiviiskeemisenneGenetiiviiskeemisensä
Monikon genetiiviiskeemistenMonikon genetiiviiskeemisien
Monikon genetiiviiskeemisteniMonikon genetiiviiskeemisieni
Monikon genetiiviiskeemistesiMonikon genetiiviiskeemisiesi
Monikon genetiiviiskeemistemmeMonikon genetiiviiskeemisiemme
Monikon genetiiviiskeemistenneMonikon genetiiviiskeemisienne
Monikon genetiiviiskeemistensäMonikon genetiiviiskeemisiensä
PartitiiviiskeemistäPartitiiviiskeemistäni
PartitiiviiskeemistäsiPartitiiviiskeemistämme
PartitiiviiskeemistännePartitiiviiskeemistään
PartitiiviiskeemistänsäMonikon partitiiviiskeemisiä
Monikon partitiiviiskeemisiäniMonikon partitiiviiskeemisiäsi
Monikon partitiiviiskeemisiämmeMonikon partitiiviiskeemisiänne
Monikon partitiiviiskeemisiäänMonikon partitiiviiskeemisiänsä
InessiiviiskeemisessäInessiiviiskeemisessäni
InessiiviiskeemisessäsiInessiiviiskeemisessämme
InessiiviiskeemisessänneInessiiviiskeemisessään
InessiiviiskeemisessänsäMonikon inessiiviiskeemisissä
Monikon inessiiviiskeemisissäniMonikon inessiiviiskeemisissäsi
Monikon inessiiviiskeemisissämmeMonikon inessiiviiskeemisissänne
Monikon inessiiviiskeemisissäänMonikon inessiiviiskeemisissänsä
ElatiiviiskeemisestäElatiiviiskeemisestäni
ElatiiviiskeemisestäsiElatiiviiskeemisestämme
ElatiiviiskeemisestänneElatiiviiskeemisestään
ElatiiviiskeemisestänsäMonikon elatiiviiskeemisistä
Monikon elatiiviiskeemisistäniMonikon elatiiviiskeemisistäsi
Monikon elatiiviiskeemisistämmeMonikon elatiiviiskeemisistänne
Monikon elatiiviiskeemisistäänMonikon elatiiviiskeemisistänsä
IllatiiviiskeemiseenIllatiiviiskeemiseeni
IllatiiviiskeemiseesiIllatiiviiskeemiseemme
IllatiiviiskeemiseenneIllatiiviiskeemiseensä
Monikon illatiiviiskeemisiinMonikon illatiiviiskeemisiini
Monikon illatiiviiskeemisiisiMonikon illatiiviiskeemisiimme
Monikon illatiiviiskeemisiinneMonikon illatiiviiskeemisiinsä
AdessiiviiskeemiselläAdessiiviiskeemiselläni
AdessiiviiskeemiselläsiAdessiiviiskeemisellämme
AdessiiviiskeemisellänneAdessiiviiskeemisellään
AdessiiviiskeemisellänsäMonikon adessiiviiskeemisillä
Monikon adessiiviiskeemisilläniMonikon adessiiviiskeemisilläsi
Monikon adessiiviiskeemisillämmeMonikon adessiiviiskeemisillänne
Monikon adessiiviiskeemisilläänMonikon adessiiviiskeemisillänsä
AblatiiviiskeemiseltäAblatiiviiskeemiseltäni
AblatiiviiskeemiseltäsiAblatiiviiskeemiseltämme
AblatiiviiskeemiseltänneAblatiiviiskeemiseltään
AblatiiviiskeemiseltänsäMonikon ablatiiviiskeemisiltä
Monikon ablatiiviiskeemisiltäniMonikon ablatiiviiskeemisiltäsi
Monikon ablatiiviiskeemisiltämmeMonikon ablatiiviiskeemisiltänne
Monikon ablatiiviiskeemisiltäänMonikon ablatiiviiskeemisiltänsä
AllatiiviiskeemiselleAllatiiviiskeemiselleni
AllatiiviiskeemisellesiAllatiiviiskeemisellemme
AllatiiviiskeemisellenneAllatiiviiskeemiselleen
AllatiiviiskeemisellensäMonikon allatiiviiskeemisille
Monikon allatiiviiskeemisilleniMonikon allatiiviiskeemisillesi
Monikon allatiiviiskeemisillemmeMonikon allatiiviiskeemisillenne
Monikon allatiiviiskeemisilleenMonikon allatiiviiskeemisillensä
EssiiviiskeemisenäEssiiviiskeemisenäni
EssiiviiskeemisenäsiEssiiviiskeemisenämme
EssiiviiskeemisenänneEssiiviiskeemisenään
EssiiviiskeemisenänsäMonikon essiiviiskeemisinä
Monikon essiiviiskeemisinäniMonikon essiiviiskeemisinäsi
Monikon essiiviiskeemisinämmeMonikon essiiviiskeemisinänne
Monikon essiiviiskeemisinäänMonikon essiiviiskeemisinänsä
TranslatiiviiskeemiseksiTranslatiiviiskeemisekseni
TranslatiiviiskeemiseksesiTranslatiiviiskeemiseksemme
TranslatiiviiskeemiseksenneTranslatiiviiskeemisekseen
TranslatiiviiskeemiseksensäMonikon translatiiviiskeemisiksi
Monikon translatiiviiskeemisikseniMonikon translatiiviiskeemisiksesi
Monikon translatiiviiskeemisiksemmeMonikon translatiiviiskeemisiksenne
Monikon translatiiviiskeemisikseenMonikon translatiiviiskeemisiksensä
Monikon instruktiiviiskeemisinAbessiiviiskeemisettä
AbessiiviiskeemisettäniAbessiiviiskeemisettäsi
AbessiiviiskeemisettämmeAbessiiviiskeemisettänne
AbessiiviiskeemisettäänAbessiiviiskeemisettänsä
Monikon abessiiviiskeemisittäMonikon abessiiviiskeemisittäni
Monikon abessiiviiskeemisittäsiMonikon abessiiviiskeemisittämme
Monikon abessiiviiskeemisittänneMonikon abessiiviiskeemisittään
Monikon abessiiviiskeemisittänsäMonikon komitatiiviiskeemisine
Monikon komitatiiviiskeemisineniMonikon komitatiiviiskeemisinesi
Monikon komitatiiviiskeemisinemmeMonikon komitatiiviiskeemisinenne
Monikon komitatiiviiskeemisineenMonikon komitatiiviiskeemisinensä
Monikon akkusatiiviiskeemisetMonikon akkusatiiviiskeemiseni
Monikon akkusatiiviiskeemisesiMonikon akkusatiiviiskeemisemme
Monikon akkusatiiviiskeemisenneMonikon akkusatiiviiskeemisensä
AkkusatiiviiskeemiseniAkkusatiiviiskeemisesi
AkkusatiiviiskeemisemmeAkkusatiiviiskeemisenne
Akkusatiiviiskeemisensä