| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | promiskuiteetit | Genetiivi | promiskuiteetin |
| Monikon genetiivi | promiskuiteettien | Partitiivi | promiskuiteettia |
| Monikon partitiivi | promiskuiteetteja | Inessiivi | promiskuiteetissa |
| Monikon inessiivi | promiskuiteeteissa | Elatiivi | promiskuiteetista |
| Monikon elatiivi | promiskuiteeteista | Illatiivi | promiskuiteettiin |
| Monikon illatiivi | promiskuiteetteihin | Adessiivi | promiskuiteetilla |
| Monikon adessiivi | promiskuiteeteilla | Ablatiivi | promiskuiteetilta |
| Monikon ablatiivi | promiskuiteeteilta | Allatiivi | promiskuiteetille |
| Monikon allatiivi | promiskuiteeteille | Essiivi | promiskuiteettina |
| Monikon essiivi | promiskuiteetteina | Translatiivi | promiskuiteetiksi |
| Monikon translatiivi | promiskuiteeteiksi | Monikon instruktiivi | promiskuiteetein |
| Abessiivi | promiskuiteetitta | Monikon abessiivi | promiskuiteeteitta |
| Monikon akkusatiivi | promiskuiteetit |