| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | hypha |
| italia | ifa |
| Monikko | sienirihmat | Genetiivi | sienirihman |
| Monikon genetiivi | sienirihmojen | Partitiivi | sienirihmaa |
| Monikon partitiivi | sienirihmoja | Inessiivi | sienirihmassa |
| Monikon inessiivi | sienirihmoissa | Elatiivi | sienirihmasta |
| Monikon elatiivi | sienirihmoista | Illatiivi | sienirihmaan |
| Monikon illatiivi | sienirihmoihin | Adessiivi | sienirihmalla |
| Monikon adessiivi | sienirihmoilla | Ablatiivi | sienirihmalta |
| Monikon ablatiivi | sienirihmoilta | Allatiivi | sienirihmalle |
| Monikon allatiivi | sienirihmoille | Essiivi | sienirihmana |
| Monikon essiivi | sienirihmoina | Translatiivi | sienirihmaksi |
| Monikon translatiivi | sienirihmoiksi | Monikon instruktiivi | sienirihmoin |
| Abessiivi | sienirihmatta | Monikon abessiivi | sienirihmoitta |
| Monikon akkusatiivi | sienirihmat |