Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkokolmitavuisetMonikkokolmitavuiseni
MonikkokolmitavuisesiMonikkokolmitavuisemme
MonikkokolmitavuisenneMonikkokolmitavuisensa
GenetiivikolmitavuisenGenetiivikolmitavuiseni
GenetiivikolmitavuisesiGenetiivikolmitavuisemme
GenetiivikolmitavuisenneGenetiivikolmitavuisensa
Monikon genetiivikolmitavuistenMonikon genetiivikolmitavuisien
Monikon genetiivikolmitavuisteniMonikon genetiivikolmitavuisieni
Monikon genetiivikolmitavuistesiMonikon genetiivikolmitavuisiesi
Monikon genetiivikolmitavuistemmeMonikon genetiivikolmitavuisiemme
Monikon genetiivikolmitavuistenneMonikon genetiivikolmitavuisienne
Monikon genetiivikolmitavuistensaMonikon genetiivikolmitavuisiensa
PartitiivikolmitavuistaPartitiivikolmitavuistani
PartitiivikolmitavuistasiPartitiivikolmitavuistamme
PartitiivikolmitavuistannePartitiivikolmitavuistaan
PartitiivikolmitavuistansaMonikon partitiivikolmitavuisia
Monikon partitiivikolmitavuisianiMonikon partitiivikolmitavuisiasi
Monikon partitiivikolmitavuisiammeMonikon partitiivikolmitavuisianne
Monikon partitiivikolmitavuisiaanMonikon partitiivikolmitavuisiansa
InessiivikolmitavuisessaInessiivikolmitavuisessani
InessiivikolmitavuisessasiInessiivikolmitavuisessamme
InessiivikolmitavuisessanneInessiivikolmitavuisessaan
InessiivikolmitavuisessansaMonikon inessiivikolmitavuisissa
Monikon inessiivikolmitavuisissaniMonikon inessiivikolmitavuisissasi
Monikon inessiivikolmitavuisissammeMonikon inessiivikolmitavuisissanne
Monikon inessiivikolmitavuisissaanMonikon inessiivikolmitavuisissansa
ElatiivikolmitavuisestaElatiivikolmitavuisestani
ElatiivikolmitavuisestasiElatiivikolmitavuisestamme
ElatiivikolmitavuisestanneElatiivikolmitavuisestaan
ElatiivikolmitavuisestansaMonikon elatiivikolmitavuisista
Monikon elatiivikolmitavuisistaniMonikon elatiivikolmitavuisistasi
Monikon elatiivikolmitavuisistammeMonikon elatiivikolmitavuisistanne
Monikon elatiivikolmitavuisistaanMonikon elatiivikolmitavuisistansa
IllatiivikolmitavuiseenIllatiivikolmitavuiseeni
IllatiivikolmitavuiseesiIllatiivikolmitavuiseemme
IllatiivikolmitavuiseenneIllatiivikolmitavuiseensa
Monikon illatiivikolmitavuisiinMonikon illatiivikolmitavuisiini
Monikon illatiivikolmitavuisiisiMonikon illatiivikolmitavuisiimme
Monikon illatiivikolmitavuisiinneMonikon illatiivikolmitavuisiinsa
AdessiivikolmitavuisellaAdessiivikolmitavuisellani
AdessiivikolmitavuisellasiAdessiivikolmitavuisellamme
AdessiivikolmitavuisellanneAdessiivikolmitavuisellaan
AdessiivikolmitavuisellansaMonikon adessiivikolmitavuisilla
Monikon adessiivikolmitavuisillaniMonikon adessiivikolmitavuisillasi
Monikon adessiivikolmitavuisillammeMonikon adessiivikolmitavuisillanne
Monikon adessiivikolmitavuisillaanMonikon adessiivikolmitavuisillansa
AblatiivikolmitavuiseltaAblatiivikolmitavuiseltani
AblatiivikolmitavuiseltasiAblatiivikolmitavuiseltamme
AblatiivikolmitavuiseltanneAblatiivikolmitavuiseltaan
AblatiivikolmitavuiseltansaMonikon ablatiivikolmitavuisilta
Monikon ablatiivikolmitavuisiltaniMonikon ablatiivikolmitavuisiltasi
Monikon ablatiivikolmitavuisiltammeMonikon ablatiivikolmitavuisiltanne
Monikon ablatiivikolmitavuisiltaanMonikon ablatiivikolmitavuisiltansa
AllatiivikolmitavuiselleAllatiivikolmitavuiselleni
AllatiivikolmitavuisellesiAllatiivikolmitavuisellemme
AllatiivikolmitavuisellenneAllatiivikolmitavuiselleen
AllatiivikolmitavuisellensaMonikon allatiivikolmitavuisille
Monikon allatiivikolmitavuisilleniMonikon allatiivikolmitavuisillesi
Monikon allatiivikolmitavuisillemmeMonikon allatiivikolmitavuisillenne
Monikon allatiivikolmitavuisilleenMonikon allatiivikolmitavuisillensa
EssiivikolmitavuisenaEssiivikolmitavuisenani
EssiivikolmitavuisenasiEssiivikolmitavuisenamme
EssiivikolmitavuisenanneEssiivikolmitavuisenaan
EssiivikolmitavuisenansaMonikon essiivikolmitavuisina
Monikon essiivikolmitavuisinaniMonikon essiivikolmitavuisinasi
Monikon essiivikolmitavuisinammeMonikon essiivikolmitavuisinanne
Monikon essiivikolmitavuisinaanMonikon essiivikolmitavuisinansa
TranslatiivikolmitavuiseksiTranslatiivikolmitavuisekseni
TranslatiivikolmitavuiseksesiTranslatiivikolmitavuiseksemme
TranslatiivikolmitavuiseksenneTranslatiivikolmitavuisekseen
TranslatiivikolmitavuiseksensaMonikon translatiivikolmitavuisiksi
Monikon translatiivikolmitavuisikseniMonikon translatiivikolmitavuisiksesi
Monikon translatiivikolmitavuisiksemmeMonikon translatiivikolmitavuisiksenne
Monikon translatiivikolmitavuisikseenMonikon translatiivikolmitavuisiksensa
Monikon instruktiivikolmitavuisinAbessiivikolmitavuisetta
AbessiivikolmitavuisettaniAbessiivikolmitavuisettasi
AbessiivikolmitavuisettammeAbessiivikolmitavuisettanne
AbessiivikolmitavuisettaanAbessiivikolmitavuisettansa
Monikon abessiivikolmitavuisittaMonikon abessiivikolmitavuisittani
Monikon abessiivikolmitavuisittasiMonikon abessiivikolmitavuisittamme
Monikon abessiivikolmitavuisittanneMonikon abessiivikolmitavuisittaan
Monikon abessiivikolmitavuisittansaMonikon komitatiivikolmitavuisine
Monikon komitatiivikolmitavuisineniMonikon komitatiivikolmitavuisinesi
Monikon komitatiivikolmitavuisinemmeMonikon komitatiivikolmitavuisinenne
Monikon komitatiivikolmitavuisineenMonikon komitatiivikolmitavuisinensa
Monikon akkusatiivikolmitavuisetMonikon akkusatiivikolmitavuiseni
Monikon akkusatiivikolmitavuisesiMonikon akkusatiivikolmitavuisemme
Monikon akkusatiivikolmitavuisenneMonikon akkusatiivikolmitavuisensa
AkkusatiivikolmitavuiseniAkkusatiivikolmitavuisesi
AkkusatiivikolmitavuisemmeAkkusatiivikolmitavuisenne
Akkusatiivikolmitavuisensa