| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | almandiinit | Genetiivi | almandiinin |
| Monikon genetiivi | almandiinien | Partitiivi | almandiinia |
| Monikon partitiivi | almandiineja | Inessiivi | almandiinissa |
| Monikon inessiivi | almandiineissa | Elatiivi | almandiinista |
| Monikon elatiivi | almandiineista | Illatiivi | almandiiniin |
| Monikon illatiivi | almandiineihin | Adessiivi | almandiinilla |
| Monikon adessiivi | almandiineilla | Ablatiivi | almandiinilta |
| Monikon ablatiivi | almandiineilta | Allatiivi | almandiinille |
| Monikon allatiivi | almandiineille | Essiivi | almandiinina |
| Monikon essiivi | almandiineina | Translatiivi | almandiiniksi |
| Monikon translatiivi | almandiineiksi | Monikon instruktiivi | almandiinein |
| Abessiivi | almandiinitta | Monikon abessiivi | almandiineitta |
| Monikon akkusatiivi | almandiinit |