| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | tandooriuunit | Genetiivi | tandooriuunin |
| Monikon genetiivi | tandooriuunien | Partitiivi | tandooriuunia |
| Monikon partitiivi | tandooriuuneja | Inessiivi | tandooriuunissa |
| Monikon inessiivi | tandooriuuneissa | Elatiivi | tandooriuunista |
| Monikon elatiivi | tandooriuuneista | Illatiivi | tandooriuuniin |
| Monikon illatiivi | tandooriuuneihin | Adessiivi | tandooriuunilla |
| Monikon adessiivi | tandooriuuneilla | Ablatiivi | tandooriuunilta |
| Monikon ablatiivi | tandooriuuneilta | Allatiivi | tandooriuunille |
| Monikon allatiivi | tandooriuuneille | Essiivi | tandooriuunina |
| Monikon essiivi | tandooriuuneina | Translatiivi | tandooriuuniksi |
| Monikon translatiivi | tandooriuuneiksi | Monikon instruktiivi | tandooriuunein |
| Abessiivi | tandooriuunitta | Monikon abessiivi | tandooriuuneitta |
| Monikon akkusatiivi | tandooriuunit |