Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkosekamuotoisetMonikkosekamuotoiseni
MonikkosekamuotoisesiMonikkosekamuotoisemme
MonikkosekamuotoisenneMonikkosekamuotoisensa
GenetiivisekamuotoisenGenetiivisekamuotoiseni
GenetiivisekamuotoisesiGenetiivisekamuotoisemme
GenetiivisekamuotoisenneGenetiivisekamuotoisensa
Monikon genetiivisekamuotoistenMonikon genetiivisekamuotoisien
Monikon genetiivisekamuotoisteniMonikon genetiivisekamuotoisieni
Monikon genetiivisekamuotoistesiMonikon genetiivisekamuotoisiesi
Monikon genetiivisekamuotoistemmeMonikon genetiivisekamuotoisiemme
Monikon genetiivisekamuotoistenneMonikon genetiivisekamuotoisienne
Monikon genetiivisekamuotoistensaMonikon genetiivisekamuotoisiensa
PartitiivisekamuotoistaPartitiivisekamuotoistani
PartitiivisekamuotoistasiPartitiivisekamuotoistamme
PartitiivisekamuotoistannePartitiivisekamuotoistaan
PartitiivisekamuotoistansaMonikon partitiivisekamuotoisia
Monikon partitiivisekamuotoisianiMonikon partitiivisekamuotoisiasi
Monikon partitiivisekamuotoisiammeMonikon partitiivisekamuotoisianne
Monikon partitiivisekamuotoisiaanMonikon partitiivisekamuotoisiansa
InessiivisekamuotoisessaInessiivisekamuotoisessani
InessiivisekamuotoisessasiInessiivisekamuotoisessamme
InessiivisekamuotoisessanneInessiivisekamuotoisessaan
InessiivisekamuotoisessansaMonikon inessiivisekamuotoisissa
Monikon inessiivisekamuotoisissaniMonikon inessiivisekamuotoisissasi
Monikon inessiivisekamuotoisissammeMonikon inessiivisekamuotoisissanne
Monikon inessiivisekamuotoisissaanMonikon inessiivisekamuotoisissansa
ElatiivisekamuotoisestaElatiivisekamuotoisestani
ElatiivisekamuotoisestasiElatiivisekamuotoisestamme
ElatiivisekamuotoisestanneElatiivisekamuotoisestaan
ElatiivisekamuotoisestansaMonikon elatiivisekamuotoisista
Monikon elatiivisekamuotoisistaniMonikon elatiivisekamuotoisistasi
Monikon elatiivisekamuotoisistammeMonikon elatiivisekamuotoisistanne
Monikon elatiivisekamuotoisistaanMonikon elatiivisekamuotoisistansa
IllatiivisekamuotoiseenIllatiivisekamuotoiseeni
IllatiivisekamuotoiseesiIllatiivisekamuotoiseemme
IllatiivisekamuotoiseenneIllatiivisekamuotoiseensa
Monikon illatiivisekamuotoisiinMonikon illatiivisekamuotoisiini
Monikon illatiivisekamuotoisiisiMonikon illatiivisekamuotoisiimme
Monikon illatiivisekamuotoisiinneMonikon illatiivisekamuotoisiinsa
AdessiivisekamuotoisellaAdessiivisekamuotoisellani
AdessiivisekamuotoisellasiAdessiivisekamuotoisellamme
AdessiivisekamuotoisellanneAdessiivisekamuotoisellaan
AdessiivisekamuotoisellansaMonikon adessiivisekamuotoisilla
Monikon adessiivisekamuotoisillaniMonikon adessiivisekamuotoisillasi
Monikon adessiivisekamuotoisillammeMonikon adessiivisekamuotoisillanne
Monikon adessiivisekamuotoisillaanMonikon adessiivisekamuotoisillansa
AblatiivisekamuotoiseltaAblatiivisekamuotoiseltani
AblatiivisekamuotoiseltasiAblatiivisekamuotoiseltamme
AblatiivisekamuotoiseltanneAblatiivisekamuotoiseltaan
AblatiivisekamuotoiseltansaMonikon ablatiivisekamuotoisilta
Monikon ablatiivisekamuotoisiltaniMonikon ablatiivisekamuotoisiltasi
Monikon ablatiivisekamuotoisiltammeMonikon ablatiivisekamuotoisiltanne
Monikon ablatiivisekamuotoisiltaanMonikon ablatiivisekamuotoisiltansa
AllatiivisekamuotoiselleAllatiivisekamuotoiselleni
AllatiivisekamuotoisellesiAllatiivisekamuotoisellemme
AllatiivisekamuotoisellenneAllatiivisekamuotoiselleen
AllatiivisekamuotoisellensaMonikon allatiivisekamuotoisille
Monikon allatiivisekamuotoisilleniMonikon allatiivisekamuotoisillesi
Monikon allatiivisekamuotoisillemmeMonikon allatiivisekamuotoisillenne
Monikon allatiivisekamuotoisilleenMonikon allatiivisekamuotoisillensa
EssiivisekamuotoisenaEssiivisekamuotoisenani
EssiivisekamuotoisenasiEssiivisekamuotoisenamme
EssiivisekamuotoisenanneEssiivisekamuotoisenaan
EssiivisekamuotoisenansaMonikon essiivisekamuotoisina
Monikon essiivisekamuotoisinaniMonikon essiivisekamuotoisinasi
Monikon essiivisekamuotoisinammeMonikon essiivisekamuotoisinanne
Monikon essiivisekamuotoisinaanMonikon essiivisekamuotoisinansa
TranslatiivisekamuotoiseksiTranslatiivisekamuotoisekseni
TranslatiivisekamuotoiseksesiTranslatiivisekamuotoiseksemme
TranslatiivisekamuotoiseksenneTranslatiivisekamuotoisekseen
TranslatiivisekamuotoiseksensaMonikon translatiivisekamuotoisiksi
Monikon translatiivisekamuotoisikseniMonikon translatiivisekamuotoisiksesi
Monikon translatiivisekamuotoisiksemmeMonikon translatiivisekamuotoisiksenne
Monikon translatiivisekamuotoisikseenMonikon translatiivisekamuotoisiksensa
Monikon instruktiivisekamuotoisinAbessiivisekamuotoisetta
AbessiivisekamuotoisettaniAbessiivisekamuotoisettasi
AbessiivisekamuotoisettammeAbessiivisekamuotoisettanne
AbessiivisekamuotoisettaanAbessiivisekamuotoisettansa
Monikon abessiivisekamuotoisittaMonikon abessiivisekamuotoisittani
Monikon abessiivisekamuotoisittasiMonikon abessiivisekamuotoisittamme
Monikon abessiivisekamuotoisittanneMonikon abessiivisekamuotoisittaan
Monikon abessiivisekamuotoisittansaMonikon komitatiivisekamuotoisine
Monikon komitatiivisekamuotoisineniMonikon komitatiivisekamuotoisinesi
Monikon komitatiivisekamuotoisinemmeMonikon komitatiivisekamuotoisinenne
Monikon komitatiivisekamuotoisineenMonikon komitatiivisekamuotoisinensa
Monikon akkusatiivisekamuotoisetMonikon akkusatiivisekamuotoiseni
Monikon akkusatiivisekamuotoisesiMonikon akkusatiivisekamuotoisemme
Monikon akkusatiivisekamuotoisenneMonikon akkusatiivisekamuotoisensa
AkkusatiivisekamuotoiseniAkkusatiivisekamuotoisesi
AkkusatiivisekamuotoisemmeAkkusatiivisekamuotoisenne
Akkusatiivisekamuotoisensa