| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | предишен, бивш (bivš), минал |
| englanti | former, past, erstwhile, ex-, bygone, gone, old, defunct, nee, late |
| espanja | antiguo, anterior, ex, difunto |
| esperanto | antaŭa, malnova, eksa |
| hollanti | voormalig, toenmalig, vervlogen, vroeger |
| italia | precedente, anteriore, passato, ex, andato |
| japani | 前 (mae) |
| kreikka | πρώην (próin), τέως (téos), αλλοτινός (allotinós) |
| latina | ex, antiquus, anterior |
| latvia | vecs |
| norja | gammel |
| portugali | anterior, antigo, passado |
| puola | dawny, były, stary |
| ranska | ancien, précédent, ex-, passé, défunt, d'autrefois |
| ruotsi | forn, tidigare, förra, före detta, föregående, forna, förre |
| saksa | früher, ehemalig, vorig, alt, vergangen, vormalig |
| tanska | tidligere |
| turkki | eski, önceki, önce |
| tšekki | starý, bývalý, minulý, dávný, někdejší |
| unkari | egykori, előző, előbbi, korábbi, hajdani |
| venäjä | прежний (prežni), предыдущий (predyduštši), былой (byloi), бывший (byvši), ста́рый (stáryi), про́шлый (próšlyi), бы́вший (bývši), пре́жний (préžni), прошлый (prošlyi) |
| viro | vana, kunagine, endine |
| Monikko | entiset | Monikko | entiseni |
| Monikko | entisesi | Monikko | entisemme |
| Monikko | entisenne | Monikko | entisensä |
| Genetiivi | entisen | Genetiivi | entiseni |
| Genetiivi | entisesi | Genetiivi | entisemme |
| Genetiivi | entisenne | Genetiivi | entisensä |
| Monikon genetiivi | entisten | Monikon genetiivi | entisien |
| Monikon genetiivi | entisteni | Monikon genetiivi | entisieni |
| Monikon genetiivi | entistesi | Monikon genetiivi | entisiesi |
| Monikon genetiivi | entistemme | Monikon genetiivi | entisiemme |
| Monikon genetiivi | entistenne | Monikon genetiivi | entisienne |
| Monikon genetiivi | entistensä | Monikon genetiivi | entisiensä |
| Partitiivi | entistä | Partitiivi | entistäni |
| Partitiivi | entistäsi | Partitiivi | entistämme |
| Partitiivi | entistänne | Partitiivi | entistään |
| Partitiivi | entistänsä | Monikon partitiivi | entisiä |
| Monikon partitiivi | entisiäni | Monikon partitiivi | entisiäsi |
| Monikon partitiivi | entisiämme | Monikon partitiivi | entisiänne |
| Monikon partitiivi | entisiään | Monikon partitiivi | entisiänsä |
| Inessiivi | entisessä | Inessiivi | entisessäni |
| Inessiivi | entisessäsi | Inessiivi | entisessämme |
| Inessiivi | entisessänne | Inessiivi | entisessään |
| Inessiivi | entisessänsä | Monikon inessiivi | entisissä |
| Monikon inessiivi | entisissäni | Monikon inessiivi | entisissäsi |
| Monikon inessiivi | entisissämme | Monikon inessiivi | entisissänne |
| Monikon inessiivi | entisissään | Monikon inessiivi | entisissänsä |
| Elatiivi | entisestään | Elatiivi | entisestä |
| Elatiivi | entisestäni | Elatiivi | entisestäsi |
| Elatiivi | entisestämme | Elatiivi | entisestänne |
| Elatiivi | entisestänsä | Monikon elatiivi | entisistä |
| Monikon elatiivi | entisistäni | Monikon elatiivi | entisistäsi |
| Monikon elatiivi | entisistämme | Monikon elatiivi | entisistänne |
| Monikon elatiivi | entisistään | Monikon elatiivi | entisistänsä |
| Illatiivi | entiseen | Illatiivi | entiseeni |
| Illatiivi | entiseesi | Illatiivi | entiseemme |
| Illatiivi | entiseenne | Illatiivi | entiseensä |
| Monikon illatiivi | entisiin | Monikon illatiivi | entisiini |
| Monikon illatiivi | entisiisi | Monikon illatiivi | entisiimme |
| Monikon illatiivi | entisiinne | Monikon illatiivi | entisiinsä |
| Adessiivi | entisellä | Adessiivi | entisellään |
| Adessiivi | entiselläni | Adessiivi | entiselläsi |
| Adessiivi | entisellämme | Adessiivi | entisellänne |
| Adessiivi | entisellänsä | Monikon adessiivi | entisillä |
| Monikon adessiivi | entisilläni | Monikon adessiivi | entisilläsi |
| Monikon adessiivi | entisillämme | Monikon adessiivi | entisillänne |
| Monikon adessiivi | entisillään | Monikon adessiivi | entisillänsä |
| Ablatiivi | entiseltä | Ablatiivi | entiseltäni |
| Ablatiivi | entiseltäsi | Ablatiivi | entiseltämme |
| Ablatiivi | entiseltänne | Ablatiivi | entiseltään |
| Ablatiivi | entiseltänsä | Monikon ablatiivi | entisiltä |
| Monikon ablatiivi | entisiltäni | Monikon ablatiivi | entisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | entisiltämme | Monikon ablatiivi | entisiltänne |
| Monikon ablatiivi | entisiltään | Monikon ablatiivi | entisiltänsä |
| Allatiivi | entiselle | Allatiivi | entiselleni |
| Allatiivi | entisellesi | Allatiivi | entisellemme |
| Allatiivi | entisellenne | Allatiivi | entiselleen |
| Allatiivi | entisellensä | Monikon allatiivi | entisille |
| Monikon allatiivi | entisilleni | Monikon allatiivi | entisillesi |
| Monikon allatiivi | entisillemme | Monikon allatiivi | entisillenne |
| Monikon allatiivi | entisilleen | Monikon allatiivi | entisillensä |
| Essiivi | entisenä | Essiivi | entisenäni |
| Essiivi | entisenäsi | Essiivi | entisenämme |
| Essiivi | entisenänne | Essiivi | entisenään |
| Essiivi | entisenänsä | Monikon essiivi | entisinä |
| Monikon essiivi | entisinäni | Monikon essiivi | entisinäsi |
| Monikon essiivi | entisinämme | Monikon essiivi | entisinänne |
| Monikon essiivi | entisinään | Monikon essiivi | entisinänsä |
| Translatiivi | entiseksi | Translatiivi | entisekseni |
| Translatiivi | entiseksesi | Translatiivi | entiseksemme |
| Translatiivi | entiseksenne | Translatiivi | entisekseen |
| Translatiivi | entiseksensä | Monikon translatiivi | entisiksi |
| Monikon translatiivi | entisikseni | Monikon translatiivi | entisiksesi |
| Monikon translatiivi | entisiksemme | Monikon translatiivi | entisiksenne |
| Monikon translatiivi | entisikseen | Monikon translatiivi | entisiksensä |
| Monikon instruktiivi | entisin | Abessiivi | entisettä |
| Abessiivi | entisettäni | Abessiivi | entisettäsi |
| Abessiivi | entisettämme | Abessiivi | entisettänne |
| Abessiivi | entisettään | Abessiivi | entisettänsä |
| Monikon abessiivi | entisittä | Monikon abessiivi | entisittäni |
| Monikon abessiivi | entisittäsi | Monikon abessiivi | entisittämme |
| Monikon abessiivi | entisittänne | Monikon abessiivi | entisittään |
| Monikon abessiivi | entisittänsä | Monikon komitatiivi | entisine |
| Monikon komitatiivi | entisineni | Monikon komitatiivi | entisinesi |
| Monikon komitatiivi | entisinemme | Monikon komitatiivi | entisinenne |
| Monikon komitatiivi | entisineen | Monikon komitatiivi | entisinensä |
| Komparatiivi | entisempi | Superlatiivi | entisin |
| Monikon akkusatiivi | entiset | Monikon akkusatiivi | entiseni |
| Monikon akkusatiivi | entisesi | Monikon akkusatiivi | entisemme |
| Monikon akkusatiivi | entisenne | Monikon akkusatiivi | entisensä |
| Akkusatiivi | entiseni | Akkusatiivi | entisesi |
| Akkusatiivi | entisemme | Akkusatiivi | entisenne |
| Akkusatiivi | entisensä |