| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | tuurnat | Genetiivi | tuurnan |
| Monikon genetiivi | tuurnien | Partitiivi | tuurnaa |
| Monikon partitiivi | tuurnia | Inessiivi | tuurnassa |
| Monikon inessiivi | tuurnissa | Elatiivi | tuurnasta |
| Monikon elatiivi | tuurnista | Illatiivi | tuurnaan |
| Monikon illatiivi | tuurniin | Adessiivi | tuurnalla |
| Monikon adessiivi | tuurnilla | Ablatiivi | tuurnalta |
| Monikon ablatiivi | tuurnilta | Allatiivi | tuurnalle |
| Monikon allatiivi | tuurnille | Essiivi | tuurnana |
| Monikon essiivi | tuurnina | Translatiivi | tuurnaksi |
| Monikon translatiivi | tuurniksi | Monikon instruktiivi | tuurnin |
| Abessiivi | tuurnatta | Monikon abessiivi | tuurnitta |
| Monikon akkusatiivi | tuurnat |