| Käännös | |
|---|---|
| 1. | tassista {f} |
| Monikko | taksikuskit | Genetiivi | taksikuskin |
| Monikon genetiivi | taksikuskien | Partitiivi | taksikuskia |
| Monikon partitiivi | taksikuskeja | Inessiivi | taksikuskissa |
| Monikon inessiivi | taksikuskeissa | Elatiivi | taksikuskista |
| Monikon elatiivi | taksikuskeista | Illatiivi | taksikuskiin |
| Monikon illatiivi | taksikuskeihin | Adessiivi | taksikuskilla |
| Monikon adessiivi | taksikuskeilla | Ablatiivi | taksikuskilta |
| Monikon ablatiivi | taksikuskeilta | Allatiivi | taksikuskille |
| Monikon allatiivi | taksikuskeille | Essiivi | taksikuskina |
| Monikon essiivi | taksikuskeina | Translatiivi | taksikuskiksi |
| Monikon translatiivi | taksikuskeiksi | Monikon instruktiivi | taksikuskein |
| Abessiivi | taksikuskitta | Monikon abessiivi | taksikuskeitta |
| Monikon akkusatiivi | taksikuskit |