| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hämärämiehet | Genetiivi | hämärämiehen |
| Monikon genetiivi | hämärämiesten | Monikon genetiivi | hämärämiehien |
| Partitiivi | hämärämiestä | Monikon partitiivi | hämärämiehiä |
| Inessiivi | hämärämiehessä | Monikon inessiivi | hämärämiehissä |
| Elatiivi | hämärämiehestä | Monikon elatiivi | hämärämiehistä |
| Illatiivi | hämärämieheen | Monikon illatiivi | hämärämiehiin |
| Adessiivi | hämärämiehellä | Monikon adessiivi | hämärämiehillä |
| Ablatiivi | hämärämieheltä | Monikon ablatiivi | hämärämiehiltä |
| Allatiivi | hämärämiehelle | Monikon allatiivi | hämärämiehille |
| Essiivi | hämärämiehenä | Monikon essiivi | hämärämiehinä |
| Translatiivi | hämärämieheksi | Monikon translatiivi | hämärämiehiksi |
| Monikon instruktiivi | hämärämiehin | Abessiivi | hämärämiehettä |
| Monikon abessiivi | hämärämiehittä | Monikon akkusatiivi | hämärämiehet |