| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | tyrskykahlaajat | Genetiivi | tyrskykahlaajan |
| Monikon genetiivi | tyrskykahlaajien | Partitiivi | tyrskykahlaajaa |
| Monikon partitiivi | tyrskykahlaajia | Inessiivi | tyrskykahlaajassa |
| Monikon inessiivi | tyrskykahlaajissa | Elatiivi | tyrskykahlaajasta |
| Monikon elatiivi | tyrskykahlaajista | Illatiivi | tyrskykahlaajaan |
| Monikon illatiivi | tyrskykahlaajiin | Adessiivi | tyrskykahlaajalla |
| Monikon adessiivi | tyrskykahlaajilla | Ablatiivi | tyrskykahlaajalta |
| Monikon ablatiivi | tyrskykahlaajilta | Allatiivi | tyrskykahlaajalle |
| Monikon allatiivi | tyrskykahlaajille | Essiivi | tyrskykahlaajana |
| Monikon essiivi | tyrskykahlaajina | Translatiivi | tyrskykahlaajaksi |
| Monikon translatiivi | tyrskykahlaajiksi | Monikon instruktiivi | tyrskykahlaajin |
| Abessiivi | tyrskykahlaajatta | Monikon abessiivi | tyrskykahlaajitta |
| Monikon akkusatiivi | tyrskykahlaajat |