Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (murteellinen, halventava) typerä, kako, kahjo

Substantiivi

  1. (murteellinen, halventava) typerys, kahjo, kaheli

Esimerkit

  • Olipa kahko mies!
  • Mies oli kyllä täysi kahko.

Taivutusmuodot

MonikkokahkotMonikkokahkoni
MonikkokahkosiMonikkokahkomme
MonikkokahkonneMonikkokahkonsa
GenetiivikahkonGenetiivikahkoni
GenetiivikahkosiGenetiivikahkomme
GenetiivikahkonneGenetiivikahkonsa
Monikon genetiivikahkojenMonikon genetiivikahkojeni
Monikon genetiivikahkojesiMonikon genetiivikahkojemme
Monikon genetiivikahkojenneMonikon genetiivikahkojensa
PartitiivikahkoaPartitiivikahkoani
PartitiivikahkoasiPartitiivikahkoamme
PartitiivikahkoannePartitiivikahkoaan
PartitiivikahkoansaMonikon partitiivikahkoja
Monikon partitiivikahkojaniMonikon partitiivikahkojasi
Monikon partitiivikahkojammeMonikon partitiivikahkojanne
Monikon partitiivikahkojaanMonikon partitiivikahkojansa
InessiivikahkossaInessiivikahkossani
InessiivikahkossasiInessiivikahkossamme
InessiivikahkossanneInessiivikahkossaan
InessiivikahkossansaMonikon inessiivikahkoissa
Monikon inessiivikahkoissaniMonikon inessiivikahkoissasi
Monikon inessiivikahkoissammeMonikon inessiivikahkoissanne
Monikon inessiivikahkoissaanMonikon inessiivikahkoissansa
ElatiivikahkostaElatiivikahkostani
ElatiivikahkostasiElatiivikahkostamme
ElatiivikahkostanneElatiivikahkostaan
ElatiivikahkostansaMonikon elatiivikahkoista
Monikon elatiivikahkoistaniMonikon elatiivikahkoistasi
Monikon elatiivikahkoistammeMonikon elatiivikahkoistanne
Monikon elatiivikahkoistaanMonikon elatiivikahkoistansa
IllatiivikahkoonIllatiivikahkooni
IllatiivikahkoosiIllatiivikahkoomme
IllatiivikahkoonneIllatiivikahkoonsa
Monikon illatiivikahkoihinMonikon illatiivikahkoihini
Monikon illatiivikahkoihisiMonikon illatiivikahkoihimme
Monikon illatiivikahkoihinneMonikon illatiivikahkoihinsa
AdessiivikahkollaAdessiivikahkollani
AdessiivikahkollasiAdessiivikahkollamme
AdessiivikahkollanneAdessiivikahkollaan
AdessiivikahkollansaMonikon adessiivikahkoilla
Monikon adessiivikahkoillaniMonikon adessiivikahkoillasi
Monikon adessiivikahkoillammeMonikon adessiivikahkoillanne
Monikon adessiivikahkoillaanMonikon adessiivikahkoillansa
AblatiivikahkoltaAblatiivikahkoltani
AblatiivikahkoltasiAblatiivikahkoltamme
AblatiivikahkoltanneAblatiivikahkoltaan
AblatiivikahkoltansaMonikon ablatiivikahkoilta
Monikon ablatiivikahkoiltaniMonikon ablatiivikahkoiltasi
Monikon ablatiivikahkoiltammeMonikon ablatiivikahkoiltanne
Monikon ablatiivikahkoiltaanMonikon ablatiivikahkoiltansa
AllatiivikahkolleAllatiivikahkolleni
AllatiivikahkollesiAllatiivikahkollemme
AllatiivikahkollenneAllatiivikahkolleen
AllatiivikahkollensaMonikon allatiivikahkoille
Monikon allatiivikahkoilleniMonikon allatiivikahkoillesi
Monikon allatiivikahkoillemmeMonikon allatiivikahkoillenne
Monikon allatiivikahkoilleenMonikon allatiivikahkoillensa
EssiivikahkonaEssiivikahkonani
EssiivikahkonasiEssiivikahkonamme
EssiivikahkonanneEssiivikahkonaan
EssiivikahkonansaMonikon essiivikahkoina
Monikon essiivikahkoinaniMonikon essiivikahkoinasi
Monikon essiivikahkoinammeMonikon essiivikahkoinanne
Monikon essiivikahkoinaanMonikon essiivikahkoinansa
TranslatiivikahkoksiTranslatiivikahkokseni
TranslatiivikahkoksesiTranslatiivikahkoksemme
TranslatiivikahkoksenneTranslatiivikahkokseen
TranslatiivikahkoksensaMonikon translatiivikahkoiksi
Monikon translatiivikahkoikseniMonikon translatiivikahkoiksesi
Monikon translatiivikahkoiksemmeMonikon translatiivikahkoiksenne
Monikon translatiivikahkoikseenMonikon translatiivikahkoiksensa
Monikon instruktiivikahkoinAbessiivikahkotta
AbessiivikahkottaniAbessiivikahkottasi
AbessiivikahkottammeAbessiivikahkottanne
AbessiivikahkottaanAbessiivikahkottansa
Monikon abessiivikahkoittaMonikon abessiivikahkoittani
Monikon abessiivikahkoittasiMonikon abessiivikahkoittamme
Monikon abessiivikahkoittanneMonikon abessiivikahkoittaan
Monikon abessiivikahkoittansaMonikon komitatiivikahkoine
Monikon komitatiivikahkoineniMonikon komitatiivikahkoinesi
Monikon komitatiivikahkoinemmeMonikon komitatiivikahkoinenne
Monikon komitatiivikahkoineenMonikon komitatiivikahkoinensa
Monikon akkusatiivikahkotMonikon akkusatiivikahkoni
Monikon akkusatiivikahkosiMonikon akkusatiivikahkomme
Monikon akkusatiivikahkonneMonikon akkusatiivikahkonsa
AkkusatiivikahkoniAkkusatiivikahkosi
AkkusatiivikahkommeAkkusatiivikahkonne
Akkusatiivikahkonsa