| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | pöyristyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | pöyristyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | pöyristyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | pöyristymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | pöyristytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | pöyristyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyristyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyristyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyristyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyristyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyristyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyristyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | pöyristyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | pöyristyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | pöyristyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | pöyristyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | pöyristyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | pöyristyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | pöyristy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | pöyristyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | pöyristykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | pöyristykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | pöyristykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | pöyristynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | pöyristynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | pöyristynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | pöyristynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | pöyristynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | pöyristynevät | | |