| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | slangi | ||
| Monikko | käännetyt | Monikko | käännettyni |
| Monikko | käännettysi | Monikko | käännettymme |
| Monikko | käännettynne | Monikko | käännettynsä |
| Genetiivi | käännetyn | Genetiivi | käännettyni |
| Genetiivi | käännettysi | Genetiivi | käännettymme |
| Genetiivi | käännettynne | Genetiivi | käännettynsä |
| Monikon genetiivi | käännettyjen | Monikon genetiivi | käännettyjeni |
| Monikon genetiivi | käännettyjesi | Monikon genetiivi | käännettyjemme |
| Monikon genetiivi | käännettyjenne | Monikon genetiivi | käännettyjensä |
| Partitiivi | käännettyä | Partitiivi | käännettyäni |
| Partitiivi | käännettyäsi | Partitiivi | käännettyämme |
| Partitiivi | käännettyänne | Partitiivi | käännettyään |
| Partitiivi | käännettyänsä | Monikon partitiivi | käännettyjä |
| Monikon partitiivi | käännettyjäni | Monikon partitiivi | käännettyjäsi |
| Monikon partitiivi | käännettyjämme | Monikon partitiivi | käännettyjänne |
| Monikon partitiivi | käännettyjään | Monikon partitiivi | käännettyjänsä |
| Inessiivi | käännetyssä | Inessiivi | käännetyssäni |
| Inessiivi | käännetyssäsi | Inessiivi | käännetyssämme |
| Inessiivi | käännetyssänne | Inessiivi | käännetyssään |
| Inessiivi | käännetyssänsä | Monikon inessiivi | käännetyissä |
| Monikon inessiivi | käännetyissäni | Monikon inessiivi | käännetyissäsi |
| Monikon inessiivi | käännetyissämme | Monikon inessiivi | käännetyissänne |
| Monikon inessiivi | käännetyissään | Monikon inessiivi | käännetyissänsä |
| Elatiivi | käännetystä | Elatiivi | käännetystäni |
| Elatiivi | käännetystäsi | Elatiivi | käännetystämme |
| Elatiivi | käännetystänne | Elatiivi | käännetystään |
| Elatiivi | käännetystänsä | Monikon elatiivi | käännetyistä |
| Monikon elatiivi | käännetyistäni | Monikon elatiivi | käännetyistäsi |
| Monikon elatiivi | käännetyistämme | Monikon elatiivi | käännetyistänne |
| Monikon elatiivi | käännetyistään | Monikon elatiivi | käännetyistänsä |
| Illatiivi | käännettyyn | Illatiivi | käännettyyni |
| Illatiivi | käännettyysi | Illatiivi | käännettyymme |
| Illatiivi | käännettyynne | Illatiivi | käännettyynsä |
| Monikon illatiivi | käännettyihin | Monikon illatiivi | käännettyihini |
| Monikon illatiivi | käännettyihisi | Monikon illatiivi | käännettyihimme |
| Monikon illatiivi | käännettyihinne | Monikon illatiivi | käännettyihinsä |
| Adessiivi | käännetyllä | Adessiivi | käännetylläni |
| Adessiivi | käännetylläsi | Adessiivi | käännetyllämme |
| Adessiivi | käännetyllänne | Adessiivi | käännetyllään |
| Adessiivi | käännetyllänsä | Monikon adessiivi | käännetyillä |
| Monikon adessiivi | käännetyilläni | Monikon adessiivi | käännetyilläsi |
| Monikon adessiivi | käännetyillämme | Monikon adessiivi | käännetyillänne |
| Monikon adessiivi | käännetyillään | Monikon adessiivi | käännetyillänsä |
| Ablatiivi | käännetyltä | Ablatiivi | käännetyltäni |
| Ablatiivi | käännetyltäsi | Ablatiivi | käännetyltämme |
| Ablatiivi | käännetyltänne | Ablatiivi | käännetyltään |
| Ablatiivi | käännetyltänsä | Monikon ablatiivi | käännetyiltä |
| Monikon ablatiivi | käännetyiltäni | Monikon ablatiivi | käännetyiltäsi |
| Monikon ablatiivi | käännetyiltämme | Monikon ablatiivi | käännetyiltänne |
| Monikon ablatiivi | käännetyiltään | Monikon ablatiivi | käännetyiltänsä |
| Allatiivi | käännetylle | Allatiivi | käännetylleni |
| Allatiivi | käännetyllesi | Allatiivi | käännetyllemme |
| Allatiivi | käännetyllenne | Allatiivi | käännetylleen |
| Allatiivi | käännetyllensä | Monikon allatiivi | käännetyille |
| Monikon allatiivi | käännetyilleni | Monikon allatiivi | käännetyillesi |
| Monikon allatiivi | käännetyillemme | Monikon allatiivi | käännetyillenne |
| Monikon allatiivi | käännetyilleen | Monikon allatiivi | käännetyillensä |
| Essiivi | käännettynä | Essiivi | käännettynäni |
| Essiivi | käännettynäsi | Essiivi | käännettynämme |
| Essiivi | käännettynänne | Essiivi | käännettynään |
| Essiivi | käännettynänsä | Monikon essiivi | käännettyinä |
| Monikon essiivi | käännettyinäni | Monikon essiivi | käännettyinäsi |
| Monikon essiivi | käännettyinämme | Monikon essiivi | käännettyinänne |
| Monikon essiivi | käännettyinään | Monikon essiivi | käännettyinänsä |
| Translatiivi | käännetyksi | Translatiivi | käännetykseni |
| Translatiivi | käännetyksesi | Translatiivi | käännetyksemme |
| Translatiivi | käännetyksenne | Translatiivi | käännetykseen |
| Translatiivi | käännetyksensä | Monikon translatiivi | käännetyiksi |
| Monikon translatiivi | käännetyikseni | Monikon translatiivi | käännetyiksesi |
| Monikon translatiivi | käännetyiksemme | Monikon translatiivi | käännetyiksenne |
| Monikon translatiivi | käännetyikseen | Monikon translatiivi | käännetyiksensä |
| Monikon instruktiivi | käännetyin | Abessiivi | käännetyttä |
| Abessiivi | käännetyttäni | Abessiivi | käännetyttäsi |
| Abessiivi | käännetyttämme | Abessiivi | käännetyttänne |
| Abessiivi | käännetyttään | Abessiivi | käännetyttänsä |
| Monikon abessiivi | käännetyittä | Monikon abessiivi | käännetyittäni |
| Monikon abessiivi | käännetyittäsi | Monikon abessiivi | käännetyittämme |
| Monikon abessiivi | käännetyittänne | Monikon abessiivi | käännetyittään |
| Monikon abessiivi | käännetyittänsä | Monikon komitatiivi | käännettyine |
| Monikon komitatiivi | käännettyineni | Monikon komitatiivi | käännettyinesi |
| Monikon komitatiivi | käännettyinemme | Monikon komitatiivi | käännettyinenne |
| Monikon komitatiivi | käännettyineen | Monikon komitatiivi | käännettyinensä |
| Komparatiivi | käännetympi | Superlatiivi | käännetyin |
| Monikon akkusatiivi | käännetyt | Monikon akkusatiivi | käännettyni |
| Monikon akkusatiivi | käännettysi | Monikon akkusatiivi | käännettymme |
| Monikon akkusatiivi | käännettynne | Monikon akkusatiivi | käännettynsä |
| Akkusatiivi | käännettyni | Akkusatiivi | käännettysi |
| Akkusatiivi | käännettymme | Akkusatiivi | käännettynne |
| Akkusatiivi | käännettynsä |