Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.slangi
  • Ääntäminen
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkokäännetytMonikkokäännettyni
MonikkokäännettysiMonikkokäännettymme
MonikkokäännettynneMonikkokäännettynsä
GenetiivikäännetynGenetiivikäännettyni
GenetiivikäännettysiGenetiivikäännettymme
GenetiivikäännettynneGenetiivikäännettynsä
Monikon genetiivikäännettyjenMonikon genetiivikäännettyjeni
Monikon genetiivikäännettyjesiMonikon genetiivikäännettyjemme
Monikon genetiivikäännettyjenneMonikon genetiivikäännettyjensä
PartitiivikäännettyäPartitiivikäännettyäni
PartitiivikäännettyäsiPartitiivikäännettyämme
PartitiivikäännettyännePartitiivikäännettyään
PartitiivikäännettyänsäMonikon partitiivikäännettyjä
Monikon partitiivikäännettyjäniMonikon partitiivikäännettyjäsi
Monikon partitiivikäännettyjämmeMonikon partitiivikäännettyjänne
Monikon partitiivikäännettyjäänMonikon partitiivikäännettyjänsä
InessiivikäännetyssäInessiivikäännetyssäni
InessiivikäännetyssäsiInessiivikäännetyssämme
InessiivikäännetyssänneInessiivikäännetyssään
InessiivikäännetyssänsäMonikon inessiivikäännetyissä
Monikon inessiivikäännetyissäniMonikon inessiivikäännetyissäsi
Monikon inessiivikäännetyissämmeMonikon inessiivikäännetyissänne
Monikon inessiivikäännetyissäänMonikon inessiivikäännetyissänsä
ElatiivikäännetystäElatiivikäännetystäni
ElatiivikäännetystäsiElatiivikäännetystämme
ElatiivikäännetystänneElatiivikäännetystään
ElatiivikäännetystänsäMonikon elatiivikäännetyistä
Monikon elatiivikäännetyistäniMonikon elatiivikäännetyistäsi
Monikon elatiivikäännetyistämmeMonikon elatiivikäännetyistänne
Monikon elatiivikäännetyistäänMonikon elatiivikäännetyistänsä
IllatiivikäännettyynIllatiivikäännettyyni
IllatiivikäännettyysiIllatiivikäännettyymme
IllatiivikäännettyynneIllatiivikäännettyynsä
Monikon illatiivikäännettyihinMonikon illatiivikäännettyihini
Monikon illatiivikäännettyihisiMonikon illatiivikäännettyihimme
Monikon illatiivikäännettyihinneMonikon illatiivikäännettyihinsä
AdessiivikäännetylläAdessiivikäännetylläni
AdessiivikäännetylläsiAdessiivikäännetyllämme
AdessiivikäännetyllänneAdessiivikäännetyllään
AdessiivikäännetyllänsäMonikon adessiivikäännetyillä
Monikon adessiivikäännetyilläniMonikon adessiivikäännetyilläsi
Monikon adessiivikäännetyillämmeMonikon adessiivikäännetyillänne
Monikon adessiivikäännetyilläänMonikon adessiivikäännetyillänsä
AblatiivikäännetyltäAblatiivikäännetyltäni
AblatiivikäännetyltäsiAblatiivikäännetyltämme
AblatiivikäännetyltänneAblatiivikäännetyltään
AblatiivikäännetyltänsäMonikon ablatiivikäännetyiltä
Monikon ablatiivikäännetyiltäniMonikon ablatiivikäännetyiltäsi
Monikon ablatiivikäännetyiltämmeMonikon ablatiivikäännetyiltänne
Monikon ablatiivikäännetyiltäänMonikon ablatiivikäännetyiltänsä
AllatiivikäännetylleAllatiivikäännetylleni
AllatiivikäännetyllesiAllatiivikäännetyllemme
AllatiivikäännetyllenneAllatiivikäännetylleen
AllatiivikäännetyllensäMonikon allatiivikäännetyille
Monikon allatiivikäännetyilleniMonikon allatiivikäännetyillesi
Monikon allatiivikäännetyillemmeMonikon allatiivikäännetyillenne
Monikon allatiivikäännetyilleenMonikon allatiivikäännetyillensä
EssiivikäännettynäEssiivikäännettynäni
EssiivikäännettynäsiEssiivikäännettynämme
EssiivikäännettynänneEssiivikäännettynään
EssiivikäännettynänsäMonikon essiivikäännettyinä
Monikon essiivikäännettyinäniMonikon essiivikäännettyinäsi
Monikon essiivikäännettyinämmeMonikon essiivikäännettyinänne
Monikon essiivikäännettyinäänMonikon essiivikäännettyinänsä
TranslatiivikäännetyksiTranslatiivikäännetykseni
TranslatiivikäännetyksesiTranslatiivikäännetyksemme
TranslatiivikäännetyksenneTranslatiivikäännetykseen
TranslatiivikäännetyksensäMonikon translatiivikäännetyiksi
Monikon translatiivikäännetyikseniMonikon translatiivikäännetyiksesi
Monikon translatiivikäännetyiksemmeMonikon translatiivikäännetyiksenne
Monikon translatiivikäännetyikseenMonikon translatiivikäännetyiksensä
Monikon instruktiivikäännetyinAbessiivikäännetyttä
AbessiivikäännetyttäniAbessiivikäännetyttäsi
AbessiivikäännetyttämmeAbessiivikäännetyttänne
AbessiivikäännetyttäänAbessiivikäännetyttänsä
Monikon abessiivikäännetyittäMonikon abessiivikäännetyittäni
Monikon abessiivikäännetyittäsiMonikon abessiivikäännetyittämme
Monikon abessiivikäännetyittänneMonikon abessiivikäännetyittään
Monikon abessiivikäännetyittänsäMonikon komitatiivikäännettyine
Monikon komitatiivikäännettyineniMonikon komitatiivikäännettyinesi
Monikon komitatiivikäännettyinemmeMonikon komitatiivikäännettyinenne
Monikon komitatiivikäännettyineenMonikon komitatiivikäännettyinensä
KomparatiivikäännetympiSuperlatiivikäännetyin
Monikon akkusatiivikäännetytMonikon akkusatiivikäännettyni
Monikon akkusatiivikäännettysiMonikon akkusatiivikäännettymme
Monikon akkusatiivikäännettynneMonikon akkusatiivikäännettynsä
AkkusatiivikäännettyniAkkusatiivikäännettysi
AkkusatiivikäännettymmeAkkusatiivikäännettynne
Akkusatiivikäännettynsä