Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. lisääntyminen siten, että muna on emon ruumissa sen kuoriutumiseen asti

Taivutusmuodot

MonikkoovovivipaarisetMonikkoovovivipaariseni
MonikkoovovivipaarisesiMonikkoovovivipaarisemme
MonikkoovovivipaarisenneMonikkoovovivipaarisensa
GenetiiviovovivipaarisenGenetiiviovovivipaariseni
GenetiiviovovivipaarisesiGenetiiviovovivipaarisemme
GenetiiviovovivipaarisenneGenetiiviovovivipaarisensa
Monikon genetiiviovovivipaaristenMonikon genetiiviovovivipaarisien
Monikon genetiiviovovivipaaristeniMonikon genetiiviovovivipaarisieni
Monikon genetiiviovovivipaaristesiMonikon genetiiviovovivipaarisiesi
Monikon genetiiviovovivipaaristemmeMonikon genetiiviovovivipaarisiemme
Monikon genetiiviovovivipaaristenneMonikon genetiiviovovivipaarisienne
Monikon genetiiviovovivipaaristensaMonikon genetiiviovovivipaarisiensa
PartitiiviovovivipaaristaPartitiiviovovivipaaristani
PartitiiviovovivipaaristasiPartitiiviovovivipaaristamme
PartitiiviovovivipaaristannePartitiiviovovivipaaristaan
PartitiiviovovivipaaristansaMonikon partitiiviovovivipaarisia
Monikon partitiiviovovivipaarisianiMonikon partitiiviovovivipaarisiasi
Monikon partitiiviovovivipaarisiammeMonikon partitiiviovovivipaarisianne
Monikon partitiiviovovivipaarisiaanMonikon partitiiviovovivipaarisiansa
InessiiviovovivipaarisessaInessiiviovovivipaarisessani
InessiiviovovivipaarisessasiInessiiviovovivipaarisessamme
InessiiviovovivipaarisessanneInessiiviovovivipaarisessaan
InessiiviovovivipaarisessansaMonikon inessiiviovovivipaarisissa
Monikon inessiiviovovivipaarisissaniMonikon inessiiviovovivipaarisissasi
Monikon inessiiviovovivipaarisissammeMonikon inessiiviovovivipaarisissanne
Monikon inessiiviovovivipaarisissaanMonikon inessiiviovovivipaarisissansa
ElatiiviovovivipaarisestaElatiiviovovivipaarisestani
ElatiiviovovivipaarisestasiElatiiviovovivipaarisestamme
ElatiiviovovivipaarisestanneElatiiviovovivipaarisestaan
ElatiiviovovivipaarisestansaMonikon elatiiviovovivipaarisista
Monikon elatiiviovovivipaarisistaniMonikon elatiiviovovivipaarisistasi
Monikon elatiiviovovivipaarisistammeMonikon elatiiviovovivipaarisistanne
Monikon elatiiviovovivipaarisistaanMonikon elatiiviovovivipaarisistansa
IllatiiviovovivipaariseenIllatiiviovovivipaariseeni
IllatiiviovovivipaariseesiIllatiiviovovivipaariseemme
IllatiiviovovivipaariseenneIllatiiviovovivipaariseensa
Monikon illatiiviovovivipaarisiinMonikon illatiiviovovivipaarisiini
Monikon illatiiviovovivipaarisiisiMonikon illatiiviovovivipaarisiimme
Monikon illatiiviovovivipaarisiinneMonikon illatiiviovovivipaarisiinsa
AdessiiviovovivipaarisellaAdessiiviovovivipaarisellani
AdessiiviovovivipaarisellasiAdessiiviovovivipaarisellamme
AdessiiviovovivipaarisellanneAdessiiviovovivipaarisellaan
AdessiiviovovivipaarisellansaMonikon adessiiviovovivipaarisilla
Monikon adessiiviovovivipaarisillaniMonikon adessiiviovovivipaarisillasi
Monikon adessiiviovovivipaarisillammeMonikon adessiiviovovivipaarisillanne
Monikon adessiiviovovivipaarisillaanMonikon adessiiviovovivipaarisillansa
AblatiiviovovivipaariseltaAblatiiviovovivipaariseltani
AblatiiviovovivipaariseltasiAblatiiviovovivipaariseltamme
AblatiiviovovivipaariseltanneAblatiiviovovivipaariseltaan
AblatiiviovovivipaariseltansaMonikon ablatiiviovovivipaarisilta
Monikon ablatiiviovovivipaarisiltaniMonikon ablatiiviovovivipaarisiltasi
Monikon ablatiiviovovivipaarisiltammeMonikon ablatiiviovovivipaarisiltanne
Monikon ablatiiviovovivipaarisiltaanMonikon ablatiiviovovivipaarisiltansa
AllatiiviovovivipaariselleAllatiiviovovivipaariselleni
AllatiiviovovivipaarisellesiAllatiiviovovivipaarisellemme
AllatiiviovovivipaarisellenneAllatiiviovovivipaariselleen
AllatiiviovovivipaarisellensaMonikon allatiiviovovivipaarisille
Monikon allatiiviovovivipaarisilleniMonikon allatiiviovovivipaarisillesi
Monikon allatiiviovovivipaarisillemmeMonikon allatiiviovovivipaarisillenne
Monikon allatiiviovovivipaarisilleenMonikon allatiiviovovivipaarisillensa
EssiiviovovivipaarisenaEssiiviovovivipaarisenani
EssiiviovovivipaarisenasiEssiiviovovivipaarisenamme
EssiiviovovivipaarisenanneEssiiviovovivipaarisenaan
EssiiviovovivipaarisenansaMonikon essiiviovovivipaarisina
Monikon essiiviovovivipaarisinaniMonikon essiiviovovivipaarisinasi
Monikon essiiviovovivipaarisinammeMonikon essiiviovovivipaarisinanne
Monikon essiiviovovivipaarisinaanMonikon essiiviovovivipaarisinansa
TranslatiiviovovivipaariseksiTranslatiiviovovivipaarisekseni
TranslatiiviovovivipaariseksesiTranslatiiviovovivipaariseksemme
TranslatiiviovovivipaariseksenneTranslatiiviovovivipaarisekseen
TranslatiiviovovivipaariseksensaMonikon translatiiviovovivipaarisiksi
Monikon translatiiviovovivipaarisikseniMonikon translatiiviovovivipaarisiksesi
Monikon translatiiviovovivipaarisiksemmeMonikon translatiiviovovivipaarisiksenne
Monikon translatiiviovovivipaarisikseenMonikon translatiiviovovivipaarisiksensa
Monikon instruktiiviovovivipaarisinAbessiiviovovivipaarisetta
AbessiiviovovivipaarisettaniAbessiiviovovivipaarisettasi
AbessiiviovovivipaarisettammeAbessiiviovovivipaarisettanne
AbessiiviovovivipaarisettaanAbessiiviovovivipaarisettansa
Monikon abessiiviovovivipaarisittaMonikon abessiiviovovivipaarisittani
Monikon abessiiviovovivipaarisittasiMonikon abessiiviovovivipaarisittamme
Monikon abessiiviovovivipaarisittanneMonikon abessiiviovovivipaarisittaan
Monikon abessiiviovovivipaarisittansaMonikon komitatiiviovovivipaarisine
Monikon komitatiiviovovivipaarisineniMonikon komitatiiviovovivipaarisinesi
Monikon komitatiiviovovivipaarisinemmeMonikon komitatiiviovovivipaarisinenne
Monikon komitatiiviovovivipaarisineenMonikon komitatiiviovovivipaarisinensa
KomparatiiviovovivipaarisempiSuperlatiiviovovivipaarisin
Monikon akkusatiiviovovivipaarisetMonikon akkusatiiviovovivipaariseni
Monikon akkusatiiviovovivipaarisesiMonikon akkusatiiviovovivipaarisemme
Monikon akkusatiiviovovivipaarisenneMonikon akkusatiiviovovivipaarisensa
AkkusatiiviovovivipaariseniAkkusatiiviovovivipaarisesi
AkkusatiiviovovivipaarisemmeAkkusatiiviovovivipaarisenne
Akkusatiiviovovivipaarisensa

Luokat