Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiovoviviparous
espanjaovovivíparo
hollantiovovivipaar
italiaovoviviparo
kreikkaωοζωοτόκος
portugaliovíparo
puolajajożyworodny
ranskaovovivipare
ruotsiovovivipari
saksaovovivipar, Ovoviviparie
tanskaæglæggende, ovovivipar
venäjäяйцеживородящий (jaitseživorodjaštši)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. lisääntyminen siten, että muna on emon ruumissa sen kuoriutumiseen asti

Taivutusmuodot

MonikkoovovivipaarisetMonikkoovovivipaariseni
MonikkoovovivipaarisesiMonikkoovovivipaarisemme
MonikkoovovivipaarisenneMonikkoovovivipaarisensa
GenetiiviovovivipaarisenGenetiiviovovivipaariseni
GenetiiviovovivipaarisesiGenetiiviovovivipaarisemme
GenetiiviovovivipaarisenneGenetiiviovovivipaarisensa
Monikon genetiiviovovivipaaristenMonikon genetiiviovovivipaarisien
Monikon genetiiviovovivipaaristeniMonikon genetiiviovovivipaarisieni
Monikon genetiiviovovivipaaristesiMonikon genetiiviovovivipaarisiesi
Monikon genetiiviovovivipaaristemmeMonikon genetiiviovovivipaarisiemme
Monikon genetiiviovovivipaaristenneMonikon genetiiviovovivipaarisienne
Monikon genetiiviovovivipaaristensaMonikon genetiiviovovivipaarisiensa
PartitiiviovovivipaaristaPartitiiviovovivipaaristani
PartitiiviovovivipaaristasiPartitiiviovovivipaaristamme
PartitiiviovovivipaaristannePartitiiviovovivipaaristaan
PartitiiviovovivipaaristansaMonikon partitiiviovovivipaarisia
Monikon partitiiviovovivipaarisianiMonikon partitiiviovovivipaarisiasi
Monikon partitiiviovovivipaarisiammeMonikon partitiiviovovivipaarisianne
Monikon partitiiviovovivipaarisiaanMonikon partitiiviovovivipaarisiansa
InessiiviovovivipaarisessaInessiiviovovivipaarisessani
InessiiviovovivipaarisessasiInessiiviovovivipaarisessamme
InessiiviovovivipaarisessanneInessiiviovovivipaarisessaan
InessiiviovovivipaarisessansaMonikon inessiiviovovivipaarisissa
Monikon inessiiviovovivipaarisissaniMonikon inessiiviovovivipaarisissasi
Monikon inessiiviovovivipaarisissammeMonikon inessiiviovovivipaarisissanne
Monikon inessiiviovovivipaarisissaanMonikon inessiiviovovivipaarisissansa
ElatiiviovovivipaarisestaElatiiviovovivipaarisestani
ElatiiviovovivipaarisestasiElatiiviovovivipaarisestamme
ElatiiviovovivipaarisestanneElatiiviovovivipaarisestaan
ElatiiviovovivipaarisestansaMonikon elatiiviovovivipaarisista
Monikon elatiiviovovivipaarisistaniMonikon elatiiviovovivipaarisistasi
Monikon elatiiviovovivipaarisistammeMonikon elatiiviovovivipaarisistanne
Monikon elatiiviovovivipaarisistaanMonikon elatiiviovovivipaarisistansa
IllatiiviovovivipaariseenIllatiiviovovivipaariseeni
IllatiiviovovivipaariseesiIllatiiviovovivipaariseemme
IllatiiviovovivipaariseenneIllatiiviovovivipaariseensa
Monikon illatiiviovovivipaarisiinMonikon illatiiviovovivipaarisiini
Monikon illatiiviovovivipaarisiisiMonikon illatiiviovovivipaarisiimme
Monikon illatiiviovovivipaarisiinneMonikon illatiiviovovivipaarisiinsa
AdessiiviovovivipaarisellaAdessiiviovovivipaarisellani
AdessiiviovovivipaarisellasiAdessiiviovovivipaarisellamme
AdessiiviovovivipaarisellanneAdessiiviovovivipaarisellaan
AdessiiviovovivipaarisellansaMonikon adessiiviovovivipaarisilla
Monikon adessiiviovovivipaarisillaniMonikon adessiiviovovivipaarisillasi
Monikon adessiiviovovivipaarisillammeMonikon adessiiviovovivipaarisillanne
Monikon adessiiviovovivipaarisillaanMonikon adessiiviovovivipaarisillansa
AblatiiviovovivipaariseltaAblatiiviovovivipaariseltani
AblatiiviovovivipaariseltasiAblatiiviovovivipaariseltamme
AblatiiviovovivipaariseltanneAblatiiviovovivipaariseltaan
AblatiiviovovivipaariseltansaMonikon ablatiiviovovivipaarisilta
Monikon ablatiiviovovivipaarisiltaniMonikon ablatiiviovovivipaarisiltasi
Monikon ablatiiviovovivipaarisiltammeMonikon ablatiiviovovivipaarisiltanne
Monikon ablatiiviovovivipaarisiltaanMonikon ablatiiviovovivipaarisiltansa
AllatiiviovovivipaariselleAllatiiviovovivipaariselleni
AllatiiviovovivipaarisellesiAllatiiviovovivipaarisellemme
AllatiiviovovivipaarisellenneAllatiiviovovivipaariselleen
AllatiiviovovivipaarisellensaMonikon allatiiviovovivipaarisille
Monikon allatiiviovovivipaarisilleniMonikon allatiiviovovivipaarisillesi
Monikon allatiiviovovivipaarisillemmeMonikon allatiiviovovivipaarisillenne
Monikon allatiiviovovivipaarisilleenMonikon allatiiviovovivipaarisillensa
EssiiviovovivipaarisenaEssiiviovovivipaarisenani
EssiiviovovivipaarisenasiEssiiviovovivipaarisenamme
EssiiviovovivipaarisenanneEssiiviovovivipaarisenaan
EssiiviovovivipaarisenansaMonikon essiiviovovivipaarisina
Monikon essiiviovovivipaarisinaniMonikon essiiviovovivipaarisinasi
Monikon essiiviovovivipaarisinammeMonikon essiiviovovivipaarisinanne
Monikon essiiviovovivipaarisinaanMonikon essiiviovovivipaarisinansa
TranslatiiviovovivipaariseksiTranslatiiviovovivipaarisekseni
TranslatiiviovovivipaariseksesiTranslatiiviovovivipaariseksemme
TranslatiiviovovivipaariseksenneTranslatiiviovovivipaarisekseen
TranslatiiviovovivipaariseksensaMonikon translatiiviovovivipaarisiksi
Monikon translatiiviovovivipaarisikseniMonikon translatiiviovovivipaarisiksesi
Monikon translatiiviovovivipaarisiksemmeMonikon translatiiviovovivipaarisiksenne
Monikon translatiiviovovivipaarisikseenMonikon translatiiviovovivipaarisiksensa
Monikon instruktiiviovovivipaarisinAbessiiviovovivipaarisetta
AbessiiviovovivipaarisettaniAbessiiviovovivipaarisettasi
AbessiiviovovivipaarisettammeAbessiiviovovivipaarisettanne
AbessiiviovovivipaarisettaanAbessiiviovovivipaarisettansa
Monikon abessiiviovovivipaarisittaMonikon abessiiviovovivipaarisittani
Monikon abessiiviovovivipaarisittasiMonikon abessiiviovovivipaarisittamme
Monikon abessiiviovovivipaarisittanneMonikon abessiiviovovivipaarisittaan
Monikon abessiiviovovivipaarisittansaMonikon komitatiiviovovivipaarisine
Monikon komitatiiviovovivipaarisineniMonikon komitatiiviovovivipaarisinesi
Monikon komitatiiviovovivipaarisinemmeMonikon komitatiiviovovivipaarisinenne
Monikon komitatiiviovovivipaarisineenMonikon komitatiiviovovivipaarisinensa
KomparatiiviovovivipaarisempiSuperlatiiviovovivipaarisin
Monikon akkusatiiviovovivipaarisetMonikon akkusatiiviovovivipaariseni
Monikon akkusatiiviovovivipaarisesiMonikon akkusatiiviovovivipaarisemme
Monikon akkusatiiviovovivipaarisenneMonikon akkusatiiviovovivipaarisensa
AkkusatiiviovovivipaariseniAkkusatiiviovovivipaarisesi
AkkusatiiviovovivipaarisemmeAkkusatiiviovovivipaarisenne
Akkusatiiviovovivipaarisensa

Luokat