Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantifrequentative
venäjäмногокра́тный (mnogokrátnyi), многочи́сленный (mnogotšíslennyi), мно́жественный (mnóžestvennyi)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (usein) toistuva tai jaksoittainen; ilmaisee, että jokin toistuu

Esimerkit

  • Verbin ’näyttää’ frekventatiivinen johdos on ’näytellä’.

Taivutusmuodot

MonikkofrekventatiivisetMonikkofrekventatiiviseni
MonikkofrekventatiivisesiMonikkofrekventatiivisemme
MonikkofrekventatiivisenneMonikkofrekventatiivisensa
GenetiivifrekventatiivisenGenetiivifrekventatiiviseni
GenetiivifrekventatiivisesiGenetiivifrekventatiivisemme
GenetiivifrekventatiivisenneGenetiivifrekventatiivisensa
Monikon genetiivifrekventatiivistenMonikon genetiivifrekventatiivisien
Monikon genetiivifrekventatiivisteniMonikon genetiivifrekventatiivisieni
Monikon genetiivifrekventatiivistesiMonikon genetiivifrekventatiivisiesi
Monikon genetiivifrekventatiivistemmeMonikon genetiivifrekventatiivisiemme
Monikon genetiivifrekventatiivistenneMonikon genetiivifrekventatiivisienne
Monikon genetiivifrekventatiivistensaMonikon genetiivifrekventatiivisiensa
PartitiivifrekventatiivistaPartitiivifrekventatiivistani
PartitiivifrekventatiivistasiPartitiivifrekventatiivistamme
PartitiivifrekventatiivistannePartitiivifrekventatiivistaan
PartitiivifrekventatiivistansaMonikon partitiivifrekventatiivisia
Monikon partitiivifrekventatiivisianiMonikon partitiivifrekventatiivisiasi
Monikon partitiivifrekventatiivisiammeMonikon partitiivifrekventatiivisianne
Monikon partitiivifrekventatiivisiaanMonikon partitiivifrekventatiivisiansa
InessiivifrekventatiivisessaInessiivifrekventatiivisessani
InessiivifrekventatiivisessasiInessiivifrekventatiivisessamme
InessiivifrekventatiivisessanneInessiivifrekventatiivisessaan
InessiivifrekventatiivisessansaMonikon inessiivifrekventatiivisissa
Monikon inessiivifrekventatiivisissaniMonikon inessiivifrekventatiivisissasi
Monikon inessiivifrekventatiivisissammeMonikon inessiivifrekventatiivisissanne
Monikon inessiivifrekventatiivisissaanMonikon inessiivifrekventatiivisissansa
ElatiivifrekventatiivisestaElatiivifrekventatiivisestani
ElatiivifrekventatiivisestasiElatiivifrekventatiivisestamme
ElatiivifrekventatiivisestanneElatiivifrekventatiivisestaan
ElatiivifrekventatiivisestansaMonikon elatiivifrekventatiivisista
Monikon elatiivifrekventatiivisistaniMonikon elatiivifrekventatiivisistasi
Monikon elatiivifrekventatiivisistammeMonikon elatiivifrekventatiivisistanne
Monikon elatiivifrekventatiivisistaanMonikon elatiivifrekventatiivisistansa
IllatiivifrekventatiiviseenIllatiivifrekventatiiviseeni
IllatiivifrekventatiiviseesiIllatiivifrekventatiiviseemme
IllatiivifrekventatiiviseenneIllatiivifrekventatiiviseensa
Monikon illatiivifrekventatiivisiinMonikon illatiivifrekventatiivisiini
Monikon illatiivifrekventatiivisiisiMonikon illatiivifrekventatiivisiimme
Monikon illatiivifrekventatiivisiinneMonikon illatiivifrekventatiivisiinsa
AdessiivifrekventatiivisellaAdessiivifrekventatiivisellani
AdessiivifrekventatiivisellasiAdessiivifrekventatiivisellamme
AdessiivifrekventatiivisellanneAdessiivifrekventatiivisellaan
AdessiivifrekventatiivisellansaMonikon adessiivifrekventatiivisilla
Monikon adessiivifrekventatiivisillaniMonikon adessiivifrekventatiivisillasi
Monikon adessiivifrekventatiivisillammeMonikon adessiivifrekventatiivisillanne
Monikon adessiivifrekventatiivisillaanMonikon adessiivifrekventatiivisillansa
AblatiivifrekventatiiviseltaAblatiivifrekventatiiviseltani
AblatiivifrekventatiiviseltasiAblatiivifrekventatiiviseltamme
AblatiivifrekventatiiviseltanneAblatiivifrekventatiiviseltaan
AblatiivifrekventatiiviseltansaMonikon ablatiivifrekventatiivisilta
Monikon ablatiivifrekventatiivisiltaniMonikon ablatiivifrekventatiivisiltasi
Monikon ablatiivifrekventatiivisiltammeMonikon ablatiivifrekventatiivisiltanne
Monikon ablatiivifrekventatiivisiltaanMonikon ablatiivifrekventatiivisiltansa
AllatiivifrekventatiiviselleAllatiivifrekventatiiviselleni
AllatiivifrekventatiivisellesiAllatiivifrekventatiivisellemme
AllatiivifrekventatiivisellenneAllatiivifrekventatiiviselleen
AllatiivifrekventatiivisellensaMonikon allatiivifrekventatiivisille
Monikon allatiivifrekventatiivisilleniMonikon allatiivifrekventatiivisillesi
Monikon allatiivifrekventatiivisillemmeMonikon allatiivifrekventatiivisillenne
Monikon allatiivifrekventatiivisilleenMonikon allatiivifrekventatiivisillensa
EssiivifrekventatiivisenaEssiivifrekventatiivisenani
EssiivifrekventatiivisenasiEssiivifrekventatiivisenamme
EssiivifrekventatiivisenanneEssiivifrekventatiivisenaan
EssiivifrekventatiivisenansaMonikon essiivifrekventatiivisina
Monikon essiivifrekventatiivisinaniMonikon essiivifrekventatiivisinasi
Monikon essiivifrekventatiivisinammeMonikon essiivifrekventatiivisinanne
Monikon essiivifrekventatiivisinaanMonikon essiivifrekventatiivisinansa
TranslatiivifrekventatiiviseksiTranslatiivifrekventatiivisekseni
TranslatiivifrekventatiiviseksesiTranslatiivifrekventatiiviseksemme
TranslatiivifrekventatiiviseksenneTranslatiivifrekventatiivisekseen
TranslatiivifrekventatiiviseksensaMonikon translatiivifrekventatiivisiksi
Monikon translatiivifrekventatiivisikseniMonikon translatiivifrekventatiivisiksesi
Monikon translatiivifrekventatiivisiksemmeMonikon translatiivifrekventatiivisiksenne
Monikon translatiivifrekventatiivisikseenMonikon translatiivifrekventatiivisiksensa
Monikon instruktiivifrekventatiivisinAbessiivifrekventatiivisetta
AbessiivifrekventatiivisettaniAbessiivifrekventatiivisettasi
AbessiivifrekventatiivisettammeAbessiivifrekventatiivisettanne
AbessiivifrekventatiivisettaanAbessiivifrekventatiivisettansa
Monikon abessiivifrekventatiivisittaMonikon abessiivifrekventatiivisittani
Monikon abessiivifrekventatiivisittasiMonikon abessiivifrekventatiivisittamme
Monikon abessiivifrekventatiivisittanneMonikon abessiivifrekventatiivisittaan
Monikon abessiivifrekventatiivisittansaMonikon komitatiivifrekventatiivisine
Monikon komitatiivifrekventatiivisineniMonikon komitatiivifrekventatiivisinesi
Monikon komitatiivifrekventatiivisinemmeMonikon komitatiivifrekventatiivisinenne
Monikon komitatiivifrekventatiivisineenMonikon komitatiivifrekventatiivisinensa
Monikon akkusatiivifrekventatiivisetMonikon akkusatiivifrekventatiiviseni
Monikon akkusatiivifrekventatiivisesiMonikon akkusatiivifrekventatiivisemme
Monikon akkusatiivifrekventatiivisenneMonikon akkusatiivifrekventatiivisensa
AkkusatiivifrekventatiiviseniAkkusatiivifrekventatiivisesi
AkkusatiivifrekventatiivisemmeAkkusatiivifrekventatiivisenne
Akkusatiivifrekventatiivisensa