Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
englanti
frequentative
venäjä
многокра́тный
(mnogokrátnyi),
многочи́сленный
(mnogotšíslennyi),
мно́жественный
(mnóžestvennyi)
Määritelmät
Adjektiivi
(usein)
toistuva
tai
jaksoittainen
; ilmaisee, että jokin toistuu
Esimerkit
Verbin ’näyttää’
frekventatiivinen
johdos on ’näytellä’.
Taivutusmuodot
Monikko
frekventatiiviset
Monikko
frekventatiiviseni
Monikko
frekventatiivisesi
Monikko
frekventatiivisemme
Monikko
frekventatiivisenne
Monikko
frekventatiivisensa
Genetiivi
frekventatiivisen
Genetiivi
frekventatiiviseni
Genetiivi
frekventatiivisesi
Genetiivi
frekventatiivisemme
Genetiivi
frekventatiivisenne
Genetiivi
frekventatiivisensa
Monikon genetiivi
frekventatiivisten
Monikon genetiivi
frekventatiivisien
Monikon genetiivi
frekventatiivisteni
Monikon genetiivi
frekventatiivisieni
Monikon genetiivi
frekventatiivistesi
Monikon genetiivi
frekventatiivisiesi
Monikon genetiivi
frekventatiivistemme
Monikon genetiivi
frekventatiivisiemme
Monikon genetiivi
frekventatiivistenne
Monikon genetiivi
frekventatiivisienne
Monikon genetiivi
frekventatiivistensa
Monikon genetiivi
frekventatiivisiensa
Partitiivi
frekventatiivista
Partitiivi
frekventatiivistani
Partitiivi
frekventatiivistasi
Partitiivi
frekventatiivistamme
Partitiivi
frekventatiivistanne
Partitiivi
frekventatiivistaan
Partitiivi
frekventatiivistansa
Monikon partitiivi
frekventatiivisia
Monikon partitiivi
frekventatiivisiani
Monikon partitiivi
frekventatiivisiasi
Monikon partitiivi
frekventatiivisiamme
Monikon partitiivi
frekventatiivisianne
Monikon partitiivi
frekventatiivisiaan
Monikon partitiivi
frekventatiivisiansa
Inessiivi
frekventatiivisessa
Inessiivi
frekventatiivisessani
Inessiivi
frekventatiivisessasi
Inessiivi
frekventatiivisessamme
Inessiivi
frekventatiivisessanne
Inessiivi
frekventatiivisessaan
Inessiivi
frekventatiivisessansa
Monikon inessiivi
frekventatiivisissa
Monikon inessiivi
frekventatiivisissani
Monikon inessiivi
frekventatiivisissasi
Monikon inessiivi
frekventatiivisissamme
Monikon inessiivi
frekventatiivisissanne
Monikon inessiivi
frekventatiivisissaan
Monikon inessiivi
frekventatiivisissansa
Elatiivi
frekventatiivisesta
Elatiivi
frekventatiivisestani
Elatiivi
frekventatiivisestasi
Elatiivi
frekventatiivisestamme
Elatiivi
frekventatiivisestanne
Elatiivi
frekventatiivisestaan
Elatiivi
frekventatiivisestansa
Monikon elatiivi
frekventatiivisista
Monikon elatiivi
frekventatiivisistani
Monikon elatiivi
frekventatiivisistasi
Monikon elatiivi
frekventatiivisistamme
Monikon elatiivi
frekventatiivisistanne
Monikon elatiivi
frekventatiivisistaan
Monikon elatiivi
frekventatiivisistansa
Illatiivi
frekventatiiviseen
Illatiivi
frekventatiiviseeni
Illatiivi
frekventatiiviseesi
Illatiivi
frekventatiiviseemme
Illatiivi
frekventatiiviseenne
Illatiivi
frekventatiiviseensa
Monikon illatiivi
frekventatiivisiin
Monikon illatiivi
frekventatiivisiini
Monikon illatiivi
frekventatiivisiisi
Monikon illatiivi
frekventatiivisiimme
Monikon illatiivi
frekventatiivisiinne
Monikon illatiivi
frekventatiivisiinsa
Adessiivi
frekventatiivisella
Adessiivi
frekventatiivisellani
Adessiivi
frekventatiivisellasi
Adessiivi
frekventatiivisellamme
Adessiivi
frekventatiivisellanne
Adessiivi
frekventatiivisellaan
Adessiivi
frekventatiivisellansa
Monikon adessiivi
frekventatiivisilla
Monikon adessiivi
frekventatiivisillani
Monikon adessiivi
frekventatiivisillasi
Monikon adessiivi
frekventatiivisillamme
Monikon adessiivi
frekventatiivisillanne
Monikon adessiivi
frekventatiivisillaan
Monikon adessiivi
frekventatiivisillansa
Ablatiivi
frekventatiiviselta
Ablatiivi
frekventatiiviseltani
Ablatiivi
frekventatiiviseltasi
Ablatiivi
frekventatiiviseltamme
Ablatiivi
frekventatiiviseltanne
Ablatiivi
frekventatiiviseltaan
Ablatiivi
frekventatiiviseltansa
Monikon ablatiivi
frekventatiivisilta
Monikon ablatiivi
frekventatiivisiltani
Monikon ablatiivi
frekventatiivisiltasi
Monikon ablatiivi
frekventatiivisiltamme
Monikon ablatiivi
frekventatiivisiltanne
Monikon ablatiivi
frekventatiivisiltaan
Monikon ablatiivi
frekventatiivisiltansa
Allatiivi
frekventatiiviselle
Allatiivi
frekventatiiviselleni
Allatiivi
frekventatiivisellesi
Allatiivi
frekventatiivisellemme
Allatiivi
frekventatiivisellenne
Allatiivi
frekventatiiviselleen
Allatiivi
frekventatiivisellensa
Monikon allatiivi
frekventatiivisille
Monikon allatiivi
frekventatiivisilleni
Monikon allatiivi
frekventatiivisillesi
Monikon allatiivi
frekventatiivisillemme
Monikon allatiivi
frekventatiivisillenne
Monikon allatiivi
frekventatiivisilleen
Monikon allatiivi
frekventatiivisillensa
Essiivi
frekventatiivisena
Essiivi
frekventatiivisenani
Essiivi
frekventatiivisenasi
Essiivi
frekventatiivisenamme
Essiivi
frekventatiivisenanne
Essiivi
frekventatiivisenaan
Essiivi
frekventatiivisenansa
Monikon essiivi
frekventatiivisina
Monikon essiivi
frekventatiivisinani
Monikon essiivi
frekventatiivisinasi
Monikon essiivi
frekventatiivisinamme
Monikon essiivi
frekventatiivisinanne
Monikon essiivi
frekventatiivisinaan
Monikon essiivi
frekventatiivisinansa
Translatiivi
frekventatiiviseksi
Translatiivi
frekventatiivisekseni
Translatiivi
frekventatiiviseksesi
Translatiivi
frekventatiiviseksemme
Translatiivi
frekventatiiviseksenne
Translatiivi
frekventatiivisekseen
Translatiivi
frekventatiiviseksensa
Monikon translatiivi
frekventatiivisiksi
Monikon translatiivi
frekventatiivisikseni
Monikon translatiivi
frekventatiivisiksesi
Monikon translatiivi
frekventatiivisiksemme
Monikon translatiivi
frekventatiivisiksenne
Monikon translatiivi
frekventatiivisikseen
Monikon translatiivi
frekventatiivisiksensa
Monikon instruktiivi
frekventatiivisin
Abessiivi
frekventatiivisetta
Abessiivi
frekventatiivisettani
Abessiivi
frekventatiivisettasi
Abessiivi
frekventatiivisettamme
Abessiivi
frekventatiivisettanne
Abessiivi
frekventatiivisettaan
Abessiivi
frekventatiivisettansa
Monikon abessiivi
frekventatiivisitta
Monikon abessiivi
frekventatiivisittani
Monikon abessiivi
frekventatiivisittasi
Monikon abessiivi
frekventatiivisittamme
Monikon abessiivi
frekventatiivisittanne
Monikon abessiivi
frekventatiivisittaan
Monikon abessiivi
frekventatiivisittansa
Monikon komitatiivi
frekventatiivisine
Monikon komitatiivi
frekventatiivisineni
Monikon komitatiivi
frekventatiivisinesi
Monikon komitatiivi
frekventatiivisinemme
Monikon komitatiivi
frekventatiivisinenne
Monikon komitatiivi
frekventatiivisineen
Monikon komitatiivi
frekventatiivisinensa
Monikon akkusatiivi
frekventatiiviset
Monikon akkusatiivi
frekventatiiviseni
Monikon akkusatiivi
frekventatiivisesi
Monikon akkusatiivi
frekventatiivisemme
Monikon akkusatiivi
frekventatiivisenne
Monikon akkusatiivi
frekventatiivisensa
Akkusatiivi
frekventatiiviseni
Akkusatiivi
frekventatiivisesi
Akkusatiivi
frekventatiivisemme
Akkusatiivi
frekventatiivisenne
Akkusatiivi
frekventatiivisensa