Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa ei ole välilaskua

Taivutusmuodot

MonikkovälilaskuttomatMonikkovälilaskuttomani
MonikkovälilaskuttomasiMonikkovälilaskuttomamme
MonikkovälilaskuttomanneMonikkovälilaskuttomansa
GenetiivivälilaskuttomanGenetiivivälilaskuttomani
GenetiivivälilaskuttomasiGenetiivivälilaskuttomamme
GenetiivivälilaskuttomanneGenetiivivälilaskuttomansa
Monikon genetiivivälilaskuttomienMonikon genetiivivälilaskuttomieni
Monikon genetiivivälilaskuttomiesiMonikon genetiivivälilaskuttomiemme
Monikon genetiivivälilaskuttomienneMonikon genetiivivälilaskuttomiensa
PartitiivivälilaskutontaPartitiivivälilaskutontani
PartitiivivälilaskutontasiPartitiivivälilaskutontamme
PartitiivivälilaskutontannePartitiivivälilaskutontaan
PartitiivivälilaskutontansaMonikon partitiivivälilaskuttomia
Monikon partitiivivälilaskuttomianiMonikon partitiivivälilaskuttomiasi
Monikon partitiivivälilaskuttomiammeMonikon partitiivivälilaskuttomianne
Monikon partitiivivälilaskuttomiaanMonikon partitiivivälilaskuttomiansa
InessiivivälilaskuttomassaInessiivivälilaskuttomassani
InessiivivälilaskuttomassasiInessiivivälilaskuttomassamme
InessiivivälilaskuttomassanneInessiivivälilaskuttomassaan
InessiivivälilaskuttomassansaMonikon inessiivivälilaskuttomissa
Monikon inessiivivälilaskuttomissaniMonikon inessiivivälilaskuttomissasi
Monikon inessiivivälilaskuttomissammeMonikon inessiivivälilaskuttomissanne
Monikon inessiivivälilaskuttomissaanMonikon inessiivivälilaskuttomissansa
ElatiivivälilaskuttomastaElatiivivälilaskuttomastani
ElatiivivälilaskuttomastasiElatiivivälilaskuttomastamme
ElatiivivälilaskuttomastanneElatiivivälilaskuttomastaan
ElatiivivälilaskuttomastansaMonikon elatiivivälilaskuttomista
Monikon elatiivivälilaskuttomistaniMonikon elatiivivälilaskuttomistasi
Monikon elatiivivälilaskuttomistammeMonikon elatiivivälilaskuttomistanne
Monikon elatiivivälilaskuttomistaanMonikon elatiivivälilaskuttomistansa
IllatiivivälilaskuttomaanIllatiivivälilaskuttomaani
IllatiivivälilaskuttomaasiIllatiivivälilaskuttomaamme
IllatiivivälilaskuttomaanneIllatiivivälilaskuttomaansa
Monikon illatiivivälilaskuttomiinMonikon illatiivivälilaskuttomiini
Monikon illatiivivälilaskuttomiisiMonikon illatiivivälilaskuttomiimme
Monikon illatiivivälilaskuttomiinneMonikon illatiivivälilaskuttomiinsa
AdessiivivälilaskuttomallaAdessiivivälilaskuttomallani
AdessiivivälilaskuttomallasiAdessiivivälilaskuttomallamme
AdessiivivälilaskuttomallanneAdessiivivälilaskuttomallaan
AdessiivivälilaskuttomallansaMonikon adessiivivälilaskuttomilla
Monikon adessiivivälilaskuttomillaniMonikon adessiivivälilaskuttomillasi
Monikon adessiivivälilaskuttomillammeMonikon adessiivivälilaskuttomillanne
Monikon adessiivivälilaskuttomillaanMonikon adessiivivälilaskuttomillansa
AblatiivivälilaskuttomaltaAblatiivivälilaskuttomaltani
AblatiivivälilaskuttomaltasiAblatiivivälilaskuttomaltamme
AblatiivivälilaskuttomaltanneAblatiivivälilaskuttomaltaan
AblatiivivälilaskuttomaltansaMonikon ablatiivivälilaskuttomilta
Monikon ablatiivivälilaskuttomiltaniMonikon ablatiivivälilaskuttomiltasi
Monikon ablatiivivälilaskuttomiltammeMonikon ablatiivivälilaskuttomiltanne
Monikon ablatiivivälilaskuttomiltaanMonikon ablatiivivälilaskuttomiltansa
AllatiivivälilaskuttomalleAllatiivivälilaskuttomalleni
AllatiivivälilaskuttomallesiAllatiivivälilaskuttomallemme
AllatiivivälilaskuttomallenneAllatiivivälilaskuttomalleen
AllatiivivälilaskuttomallensaMonikon allatiivivälilaskuttomille
Monikon allatiivivälilaskuttomilleniMonikon allatiivivälilaskuttomillesi
Monikon allatiivivälilaskuttomillemmeMonikon allatiivivälilaskuttomillenne
Monikon allatiivivälilaskuttomilleenMonikon allatiivivälilaskuttomillensa
EssiivivälilaskuttomanaEssiivivälilaskuttomanani
EssiivivälilaskuttomanasiEssiivivälilaskuttomanamme
EssiivivälilaskuttomananneEssiivivälilaskuttomanaan
EssiivivälilaskuttomanansaMonikon essiivivälilaskuttomina
Monikon essiivivälilaskuttominaniMonikon essiivivälilaskuttominasi
Monikon essiivivälilaskuttominammeMonikon essiivivälilaskuttominanne
Monikon essiivivälilaskuttominaanMonikon essiivivälilaskuttominansa
TranslatiivivälilaskuttomaksiTranslatiivivälilaskuttomakseni
TranslatiivivälilaskuttomaksesiTranslatiivivälilaskuttomaksemme
TranslatiivivälilaskuttomaksenneTranslatiivivälilaskuttomakseen
TranslatiivivälilaskuttomaksensaMonikon translatiivivälilaskuttomiksi
Monikon translatiivivälilaskuttomikseniMonikon translatiivivälilaskuttomiksesi
Monikon translatiivivälilaskuttomiksemmeMonikon translatiivivälilaskuttomiksenne
Monikon translatiivivälilaskuttomikseenMonikon translatiivivälilaskuttomiksensa
Monikon instruktiivivälilaskuttominAbessiivivälilaskuttomatta
AbessiivivälilaskuttomattaniAbessiivivälilaskuttomattasi
AbessiivivälilaskuttomattammeAbessiivivälilaskuttomattanne
AbessiivivälilaskuttomattaanAbessiivivälilaskuttomattansa
Monikon abessiivivälilaskuttomittaMonikon abessiivivälilaskuttomittani
Monikon abessiivivälilaskuttomittasiMonikon abessiivivälilaskuttomittamme
Monikon abessiivivälilaskuttomittanneMonikon abessiivivälilaskuttomittaan
Monikon abessiivivälilaskuttomittansaMonikon komitatiivivälilaskuttomine
Monikon komitatiivivälilaskuttomineniMonikon komitatiivivälilaskuttominesi
Monikon komitatiivivälilaskuttominemmeMonikon komitatiivivälilaskuttominenne
Monikon komitatiivivälilaskuttomineenMonikon komitatiivivälilaskuttominensa
Monikon akkusatiivivälilaskuttomatMonikon akkusatiivivälilaskuttomani
Monikon akkusatiivivälilaskuttomasiMonikon akkusatiivivälilaskuttomamme
Monikon akkusatiivivälilaskuttomanneMonikon akkusatiivivälilaskuttomansa
AkkusatiivivälilaskuttomaniAkkusatiivivälilaskuttomasi
AkkusatiivivälilaskuttomammeAkkusatiivivälilaskuttomanne
Akkusatiivivälilaskuttomansa