| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | ryömintävaihteet | Genetiivi | ryömintävaihteen |
| Monikon genetiivi | ryömintävaihteiden | Monikon genetiivi | ryömintävaihteitten |
| Partitiivi | ryömintävaihdetta | Monikon partitiivi | ryömintävaihteita |
| Inessiivi | ryömintävaihteessa | Monikon inessiivi | ryömintävaihteissa |
| Elatiivi | ryömintävaihteesta | Monikon elatiivi | ryömintävaihteista |
| Illatiivi | ryömintävaihteeseen | Monikon illatiivi | ryömintävaihteisiin |
| Monikon illatiivi | ryömintävaihteihin | Adessiivi | ryömintävaihteella |
| Monikon adessiivi | ryömintävaihteilla | Ablatiivi | ryömintävaihteelta |
| Monikon ablatiivi | ryömintävaihteilta | Allatiivi | ryömintävaihteelle |
| Monikon allatiivi | ryömintävaihteille | Essiivi | ryömintävaihteena |
| Monikon essiivi | ryömintävaihteina | Translatiivi | ryömintävaihteeksi |
| Monikon translatiivi | ryömintävaihteiksi | Monikon instruktiivi | ryömintävaihtein |
| Abessiivi | ryömintävaihteetta | Monikon abessiivi | ryömintävaihteitta |
| Monikon akkusatiivi | ryömintävaihteet |