| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | прадядо (pradjado / ) |
| englanti | paternal grandfather, grandfather |
| espanja | abuelo paterno |
| esperanto | avo |
| italia | nonno paterno |
| japani | 父方のお爺さん (ちちかたのおじいさん, chichi kata no ojīsan), 父方の祖父 (chichikata no sofu) |
| latina | avus paternus |
| norja | bestefar, farfar |
| portugali | avô, avô paterno |
| puola | dziadek po mieczu, dziadek ojczysty |
| ranska | grand-père paternel |
| ruotsi | farfar |
| tanska | farfar, bedstefar |
| turkki | dede, büyükbaba |
| tšekki | děda, děd |
| unkari | nagyapa |
| venäjä | дед (ded) |
| viro | isaisa |
| Monikko | isänisät | Genetiivi | isänisän |
| Monikon genetiivi | isänisien | Partitiivi | isänisää |
| Monikon partitiivi | isänisiä | Inessiivi | isänisässä |
| Monikon inessiivi | isänisissä | Elatiivi | isänisästä |
| Monikon elatiivi | isänisistä | Illatiivi | isänisään |
| Monikon illatiivi | isänisiin | Adessiivi | isänisällä |
| Monikon adessiivi | isänisillä | Ablatiivi | isänisältä |
| Monikon ablatiivi | isänisiltä | Allatiivi | isänisälle |
| Monikon allatiivi | isänisille | Essiivi | isänisänä |
| Monikon essiivi | isänisinä | Translatiivi | isänisäksi |
| Monikon translatiivi | isänisiksi | Monikon instruktiivi | isänisin |
| Abessiivi | isänisättä | Monikon abessiivi | isänisittä |
| Monikon akkusatiivi | isänisät |