Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
ranskamuscler

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvoimailenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensvoimailet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensvoimaileeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvoimailemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensvoimailetteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensvoimailevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivoimailinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektivoimailit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivoimailiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivoimailimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektivoimailitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivoimailivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvoimailisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensvoimailisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensvoimailisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvoimailisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensvoimailisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensvoimailisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensvoimaileYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensvoimailkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensvoimailkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensvoimailkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensvoimailkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvoimaillen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensvoimailletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensvoimaillee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvoimaillemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensvoimaillette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensvoimaillevat