Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUK

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (musiikki) sellainen, jota ei ole viritetty oikeaan vireeseen tai se on viritetty epätarkkaan vireeseen; tarkoittaa, että soittimella soitetut sävelet eivät ole täsmällisiä äänentaajuuksia, vaan soittimella tuotetut äänentaajuudet osuvat sovittuja äänentaajuuksia edustavien sävelten väleihin, joihin ne eivät saisi osua, ja yhtäaikaisesti samalla soittimella tai toisella soittimella soitetut sävelet soivat riitaisesti keskenään, sillä ne ovat eri äänentaajuuksia; laajemmin sellainen, joka ei osu säveliin (laulamisesta, vihellyksestä ym.)

Taivutusmuodot

MonikkoepävireisetMonikkoepävireiseni
MonikkoepävireisesiMonikkoepävireisemme
MonikkoepävireisenneMonikkoepävireisensä
GenetiiviepävireisenGenetiiviepävireiseni
GenetiiviepävireisesiGenetiiviepävireisemme
GenetiiviepävireisenneGenetiiviepävireisensä
Monikon genetiiviepävireistenMonikon genetiiviepävireisien
Monikon genetiiviepävireisteniMonikon genetiiviepävireisieni
Monikon genetiiviepävireistesiMonikon genetiiviepävireisiesi
Monikon genetiiviepävireistemmeMonikon genetiiviepävireisiemme
Monikon genetiiviepävireistenneMonikon genetiiviepävireisienne
Monikon genetiiviepävireistensäMonikon genetiiviepävireisiensä
PartitiiviepävireistäPartitiiviepävireistäni
PartitiiviepävireistäsiPartitiiviepävireistämme
PartitiiviepävireistännePartitiiviepävireistään
PartitiiviepävireistänsäMonikon partitiiviepävireisiä
Monikon partitiiviepävireisiäniMonikon partitiiviepävireisiäsi
Monikon partitiiviepävireisiämmeMonikon partitiiviepävireisiänne
Monikon partitiiviepävireisiäänMonikon partitiiviepävireisiänsä
InessiiviepävireisessäInessiiviepävireisessäni
InessiiviepävireisessäsiInessiiviepävireisessämme
InessiiviepävireisessänneInessiiviepävireisessään
InessiiviepävireisessänsäMonikon inessiiviepävireisissä
Monikon inessiiviepävireisissäniMonikon inessiiviepävireisissäsi
Monikon inessiiviepävireisissämmeMonikon inessiiviepävireisissänne
Monikon inessiiviepävireisissäänMonikon inessiiviepävireisissänsä
ElatiiviepävireisestäElatiiviepävireisestäni
ElatiiviepävireisestäsiElatiiviepävireisestämme
ElatiiviepävireisestänneElatiiviepävireisestään
ElatiiviepävireisestänsäMonikon elatiiviepävireisistä
Monikon elatiiviepävireisistäniMonikon elatiiviepävireisistäsi
Monikon elatiiviepävireisistämmeMonikon elatiiviepävireisistänne
Monikon elatiiviepävireisistäänMonikon elatiiviepävireisistänsä
IllatiiviepävireiseenIllatiiviepävireiseeni
IllatiiviepävireiseesiIllatiiviepävireiseemme
IllatiiviepävireiseenneIllatiiviepävireiseensä
Monikon illatiiviepävireisiinMonikon illatiiviepävireisiini
Monikon illatiiviepävireisiisiMonikon illatiiviepävireisiimme
Monikon illatiiviepävireisiinneMonikon illatiiviepävireisiinsä
AdessiiviepävireiselläAdessiiviepävireiselläni
AdessiiviepävireiselläsiAdessiiviepävireisellämme
AdessiiviepävireisellänneAdessiiviepävireisellään
AdessiiviepävireisellänsäMonikon adessiiviepävireisillä
Monikon adessiiviepävireisilläniMonikon adessiiviepävireisilläsi
Monikon adessiiviepävireisillämmeMonikon adessiiviepävireisillänne
Monikon adessiiviepävireisilläänMonikon adessiiviepävireisillänsä
AblatiiviepävireiseltäAblatiiviepävireiseltäni
AblatiiviepävireiseltäsiAblatiiviepävireiseltämme
AblatiiviepävireiseltänneAblatiiviepävireiseltään
AblatiiviepävireiseltänsäMonikon ablatiiviepävireisiltä
Monikon ablatiiviepävireisiltäniMonikon ablatiiviepävireisiltäsi
Monikon ablatiiviepävireisiltämmeMonikon ablatiiviepävireisiltänne
Monikon ablatiiviepävireisiltäänMonikon ablatiiviepävireisiltänsä
AllatiiviepävireiselleAllatiiviepävireiselleni
AllatiiviepävireisellesiAllatiiviepävireisellemme
AllatiiviepävireisellenneAllatiiviepävireiselleen
AllatiiviepävireisellensäMonikon allatiiviepävireisille
Monikon allatiiviepävireisilleniMonikon allatiiviepävireisillesi
Monikon allatiiviepävireisillemmeMonikon allatiiviepävireisillenne
Monikon allatiiviepävireisilleenMonikon allatiiviepävireisillensä
EssiiviepävireisenäEssiiviepävireisenäni
EssiiviepävireisenäsiEssiiviepävireisenämme
EssiiviepävireisenänneEssiiviepävireisenään
EssiiviepävireisenänsäMonikon essiiviepävireisinä
Monikon essiiviepävireisinäniMonikon essiiviepävireisinäsi
Monikon essiiviepävireisinämmeMonikon essiiviepävireisinänne
Monikon essiiviepävireisinäänMonikon essiiviepävireisinänsä
TranslatiiviepävireiseksiTranslatiiviepävireisekseni
TranslatiiviepävireiseksesiTranslatiiviepävireiseksemme
TranslatiiviepävireiseksenneTranslatiiviepävireisekseen
TranslatiiviepävireiseksensäMonikon translatiiviepävireisiksi
Monikon translatiiviepävireisikseniMonikon translatiiviepävireisiksesi
Monikon translatiiviepävireisiksemmeMonikon translatiiviepävireisiksenne
Monikon translatiiviepävireisikseenMonikon translatiiviepävireisiksensä
Monikon instruktiiviepävireisinAbessiiviepävireisettä
AbessiiviepävireisettäniAbessiiviepävireisettäsi
AbessiiviepävireisettämmeAbessiiviepävireisettänne
AbessiiviepävireisettäänAbessiiviepävireisettänsä
Monikon abessiiviepävireisittäMonikon abessiiviepävireisittäni
Monikon abessiiviepävireisittäsiMonikon abessiiviepävireisittämme
Monikon abessiiviepävireisittänneMonikon abessiiviepävireisittään
Monikon abessiiviepävireisittänsäMonikon komitatiiviepävireisine
Monikon komitatiiviepävireisineniMonikon komitatiiviepävireisinesi
Monikon komitatiiviepävireisinemmeMonikon komitatiiviepävireisinenne
Monikon komitatiiviepävireisineenMonikon komitatiiviepävireisinensä
Monikon akkusatiiviepävireisetMonikon akkusatiiviepävireiseni
Monikon akkusatiiviepävireisesiMonikon akkusatiiviepävireisemme
Monikon akkusatiiviepävireisenneMonikon akkusatiiviepävireisensä
AkkusatiiviepävireiseniAkkusatiiviepävireisesi
AkkusatiiviepävireisemmeAkkusatiiviepävireisenne
Akkusatiiviepävireisensä