| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | tant {en} | |
| Monikko | täti-ihmiset | Genetiivi | täti-ihmisen |
| Monikon genetiivi | täti-ihmisten | Monikon genetiivi | täti-ihmisien |
| Partitiivi | täti-ihmistä | Monikon partitiivi | täti-ihmisiä |
| Inessiivi | täti-ihmisessä | Monikon inessiivi | täti-ihmisissä |
| Elatiivi | täti-ihmisestä | Monikon elatiivi | täti-ihmisistä |
| Illatiivi | täti-ihmiseen | Monikon illatiivi | täti-ihmisiin |
| Adessiivi | täti-ihmisellä | Monikon adessiivi | täti-ihmisillä |
| Ablatiivi | täti-ihmiseltä | Monikon ablatiivi | täti-ihmisiltä |
| Allatiivi | täti-ihmiselle | Monikon allatiivi | täti-ihmisille |
| Essiivi | täti-ihmisenä | Monikon essiivi | täti-ihmisinä |
| Translatiivi | täti-ihmiseksi | Monikon translatiivi | täti-ihmisiksi |
| Monikon instruktiivi | täti-ihmisin | Abessiivi | täti-ihmisettä |
| Monikon abessiivi | täti-ihmisittä | Monikon akkusatiivi | täti-ihmiset |