| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | dynastiset | Monikko | dynastiseni |
| Monikko | dynastisesi | Monikko | dynastisemme |
| Monikko | dynastisenne | Monikko | dynastisensa |
| Genetiivi | dynastisen | Genetiivi | dynastiseni |
| Genetiivi | dynastisesi | Genetiivi | dynastisemme |
| Genetiivi | dynastisenne | Genetiivi | dynastisensa |
| Monikon genetiivi | dynastisten | Monikon genetiivi | dynastisien |
| Monikon genetiivi | dynastisteni | Monikon genetiivi | dynastisieni |
| Monikon genetiivi | dynastistesi | Monikon genetiivi | dynastisiesi |
| Monikon genetiivi | dynastistemme | Monikon genetiivi | dynastisiemme |
| Monikon genetiivi | dynastistenne | Monikon genetiivi | dynastisienne |
| Monikon genetiivi | dynastistensa | Monikon genetiivi | dynastisiensa |
| Partitiivi | dynastista | Partitiivi | dynastistani |
| Partitiivi | dynastistasi | Partitiivi | dynastistamme |
| Partitiivi | dynastistanne | Partitiivi | dynastistaan |
| Partitiivi | dynastistansa | Monikon partitiivi | dynastisia |
| Monikon partitiivi | dynastisiani | Monikon partitiivi | dynastisiasi |
| Monikon partitiivi | dynastisiamme | Monikon partitiivi | dynastisianne |
| Monikon partitiivi | dynastisiaan | Monikon partitiivi | dynastisiansa |
| Inessiivi | dynastisessa | Inessiivi | dynastisessani |
| Inessiivi | dynastisessasi | Inessiivi | dynastisessamme |
| Inessiivi | dynastisessanne | Inessiivi | dynastisessaan |
| Inessiivi | dynastisessansa | Monikon inessiivi | dynastisissa |
| Monikon inessiivi | dynastisissani | Monikon inessiivi | dynastisissasi |
| Monikon inessiivi | dynastisissamme | Monikon inessiivi | dynastisissanne |
| Monikon inessiivi | dynastisissaan | Monikon inessiivi | dynastisissansa |
| Elatiivi | dynastisesta | Elatiivi | dynastisestani |
| Elatiivi | dynastisestasi | Elatiivi | dynastisestamme |
| Elatiivi | dynastisestanne | Elatiivi | dynastisestaan |
| Elatiivi | dynastisestansa | Monikon elatiivi | dynastisista |
| Monikon elatiivi | dynastisistani | Monikon elatiivi | dynastisistasi |
| Monikon elatiivi | dynastisistamme | Monikon elatiivi | dynastisistanne |
| Monikon elatiivi | dynastisistaan | Monikon elatiivi | dynastisistansa |
| Illatiivi | dynastiseen | Illatiivi | dynastiseeni |
| Illatiivi | dynastiseesi | Illatiivi | dynastiseemme |
| Illatiivi | dynastiseenne | Illatiivi | dynastiseensa |
| Monikon illatiivi | dynastisiin | Monikon illatiivi | dynastisiini |
| Monikon illatiivi | dynastisiisi | Monikon illatiivi | dynastisiimme |
| Monikon illatiivi | dynastisiinne | Monikon illatiivi | dynastisiinsa |
| Adessiivi | dynastisella | Adessiivi | dynastisellani |
| Adessiivi | dynastisellasi | Adessiivi | dynastisellamme |
| Adessiivi | dynastisellanne | Adessiivi | dynastisellaan |
| Adessiivi | dynastisellansa | Monikon adessiivi | dynastisilla |
| Monikon adessiivi | dynastisillani | Monikon adessiivi | dynastisillasi |
| Monikon adessiivi | dynastisillamme | Monikon adessiivi | dynastisillanne |
| Monikon adessiivi | dynastisillaan | Monikon adessiivi | dynastisillansa |
| Ablatiivi | dynastiselta | Ablatiivi | dynastiseltani |
| Ablatiivi | dynastiseltasi | Ablatiivi | dynastiseltamme |
| Ablatiivi | dynastiseltanne | Ablatiivi | dynastiseltaan |
| Ablatiivi | dynastiseltansa | Monikon ablatiivi | dynastisilta |
| Monikon ablatiivi | dynastisiltani | Monikon ablatiivi | dynastisiltasi |
| Monikon ablatiivi | dynastisiltamme | Monikon ablatiivi | dynastisiltanne |
| Monikon ablatiivi | dynastisiltaan | Monikon ablatiivi | dynastisiltansa |
| Allatiivi | dynastiselle | Allatiivi | dynastiselleni |
| Allatiivi | dynastisellesi | Allatiivi | dynastisellemme |
| Allatiivi | dynastisellenne | Allatiivi | dynastiselleen |
| Allatiivi | dynastisellensa | Monikon allatiivi | dynastisille |
| Monikon allatiivi | dynastisilleni | Monikon allatiivi | dynastisillesi |
| Monikon allatiivi | dynastisillemme | Monikon allatiivi | dynastisillenne |
| Monikon allatiivi | dynastisilleen | Monikon allatiivi | dynastisillensa |
| Essiivi | dynastisena | Essiivi | dynastisenani |
| Essiivi | dynastisenasi | Essiivi | dynastisenamme |
| Essiivi | dynastisenanne | Essiivi | dynastisenaan |
| Essiivi | dynastisenansa | Monikon essiivi | dynastisina |
| Monikon essiivi | dynastisinani | Monikon essiivi | dynastisinasi |
| Monikon essiivi | dynastisinamme | Monikon essiivi | dynastisinanne |
| Monikon essiivi | dynastisinaan | Monikon essiivi | dynastisinansa |
| Translatiivi | dynastiseksi | Translatiivi | dynastisekseni |
| Translatiivi | dynastiseksesi | Translatiivi | dynastiseksemme |
| Translatiivi | dynastiseksenne | Translatiivi | dynastisekseen |
| Translatiivi | dynastiseksensa | Monikon translatiivi | dynastisiksi |
| Monikon translatiivi | dynastisikseni | Monikon translatiivi | dynastisiksesi |
| Monikon translatiivi | dynastisiksemme | Monikon translatiivi | dynastisiksenne |
| Monikon translatiivi | dynastisikseen | Monikon translatiivi | dynastisiksensa |
| Monikon instruktiivi | dynastisin | Abessiivi | dynastisetta |
| Abessiivi | dynastisettani | Abessiivi | dynastisettasi |
| Abessiivi | dynastisettamme | Abessiivi | dynastisettanne |
| Abessiivi | dynastisettaan | Abessiivi | dynastisettansa |
| Monikon abessiivi | dynastisitta | Monikon abessiivi | dynastisittani |
| Monikon abessiivi | dynastisittasi | Monikon abessiivi | dynastisittamme |
| Monikon abessiivi | dynastisittanne | Monikon abessiivi | dynastisittaan |
| Monikon abessiivi | dynastisittansa | Monikon komitatiivi | dynastisine |
| Monikon komitatiivi | dynastisineni | Monikon komitatiivi | dynastisinesi |
| Monikon komitatiivi | dynastisinemme | Monikon komitatiivi | dynastisinenne |
| Monikon komitatiivi | dynastisineen | Monikon komitatiivi | dynastisinensa |
| Monikon akkusatiivi | dynastiset | Monikon akkusatiivi | dynastiseni |
| Monikon akkusatiivi | dynastisesi | Monikon akkusatiivi | dynastisemme |
| Monikon akkusatiivi | dynastisenne | Monikon akkusatiivi | dynastisensa |
| Akkusatiivi | dynastiseni | Akkusatiivi | dynastisesi |
| Akkusatiivi | dynastisemme | Akkusatiivi | dynastisenne |
| Akkusatiivi | dynastisensa |