| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Adjektiivit | |
| 4. | |
| 5. | |
| Monikko | burkinafasolaiset | Genetiivi | burkinafasolaisen |
| Monikon genetiivi | burkinafasolaisten | Monikon genetiivi | burkinafasolaisien |
| Partitiivi | burkinafasolaista | Monikon partitiivi | burkinafasolaisia |
| Inessiivi | burkinafasolaisessa | Monikon inessiivi | burkinafasolaisissa |
| Elatiivi | burkinafasolaisesta | Monikon elatiivi | burkinafasolaisista |
| Illatiivi | burkinafasolaiseen | Monikon illatiivi | burkinafasolaisiin |
| Adessiivi | burkinafasolaisella | Monikon adessiivi | burkinafasolaisilla |
| Ablatiivi | burkinafasolaiselta | Monikon ablatiivi | burkinafasolaisilta |
| Allatiivi | burkinafasolaiselle | Monikon allatiivi | burkinafasolaisille |
| Essiivi | burkinafasolaisena | Monikon essiivi | burkinafasolaisina |
| Translatiivi | burkinafasolaiseksi | Monikon translatiivi | burkinafasolaisiksi |
| Monikon instruktiivi | burkinafasolaisin | Abessiivi | burkinafasolaisetta |
| Monikon abessiivi | burkinafasolaisitta | Monikon akkusatiivi | burkinafasolaiset |