| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | sekuntiviisarit | Genetiivi | sekuntiviisarin |
| Monikon genetiivi | sekuntiviisarien | Monikon genetiivi | sekuntiviisareiden |
| Monikon genetiivi | sekuntiviisareitten | Partitiivi | sekuntiviisaria |
| Monikon partitiivi | sekuntiviisareita | Monikon partitiivi | sekuntiviisareja |
| Inessiivi | sekuntiviisarissa | Monikon inessiivi | sekuntiviisareissa |
| Elatiivi | sekuntiviisarista | Monikon elatiivi | sekuntiviisareista |
| Illatiivi | sekuntiviisariin | Monikon illatiivi | sekuntiviisareihin |
| Adessiivi | sekuntiviisarilla | Monikon adessiivi | sekuntiviisareilla |
| Ablatiivi | sekuntiviisarilta | Monikon ablatiivi | sekuntiviisareilta |
| Allatiivi | sekuntiviisarille | Monikon allatiivi | sekuntiviisareille |
| Essiivi | sekuntiviisarina | Monikon essiivi | sekuntiviisareina |
| Translatiivi | sekuntiviisariksi | Monikon translatiivi | sekuntiviisareiksi |
| Monikon instruktiivi | sekuntiviisarein | Abessiivi | sekuntiviisaritta |
| Monikon abessiivi | sekuntiviisareitta | Monikon akkusatiivi | sekuntiviisarit |