| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | luirut | Genetiivi | luirun |
| Monikon genetiivi | luirujen | Partitiivi | luirua |
| Monikon partitiivi | luiruja | Inessiivi | luirussa |
| Monikon inessiivi | luiruissa | Elatiivi | luirusta |
| Monikon elatiivi | luiruista | Illatiivi | luiruun |
| Monikon illatiivi | luiruihin | Adessiivi | luirulla |
| Monikon adessiivi | luiruilla | Ablatiivi | luirulta |
| Monikon ablatiivi | luiruilta | Allatiivi | luirulle |
| Monikon allatiivi | luiruille | Essiivi | luiruna |
| Monikon essiivi | luiruina | Translatiivi | luiruksi |
| Monikon translatiivi | luiruiksi | Monikon instruktiivi | luiruin |
| Abessiivi | luirutta | Monikon abessiivi | luiruitta |
| Monikon akkusatiivi | luirut |