| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | voitonhuumat | Genetiivi | voitonhuuman |
| Monikon genetiivi | voitonhuumien | Partitiivi | voitonhuumaa |
| Monikon partitiivi | voitonhuumia | Inessiivi | voitonhuumassa |
| Monikon inessiivi | voitonhuumissa | Elatiivi | voitonhuumasta |
| Monikon elatiivi | voitonhuumista | Illatiivi | voitonhuumaan |
| Monikon illatiivi | voitonhuumiin | Adessiivi | voitonhuumalla |
| Monikon adessiivi | voitonhuumilla | Ablatiivi | voitonhuumalta |
| Monikon ablatiivi | voitonhuumilta | Allatiivi | voitonhuumalle |
| Monikon allatiivi | voitonhuumille | Essiivi | voitonhuumana |
| Monikon essiivi | voitonhuumina | Translatiivi | voitonhuumaksi |
| Monikon translatiivi | voitonhuumiksi | Monikon instruktiivi | voitonhuumin |
| Abessiivi | voitonhuumatta | Monikon abessiivi | voitonhuumitta |
| Monikon akkusatiivi | voitonhuumat |