Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | hitaammat | Monikko | hitaampani |
| Monikko | hitaampasi | Monikko | hitaampamme |
| Monikko | hitaampanne | Monikko | hitaampansa |
| Genetiivi | hitaamman | Genetiivi | hitaampani |
| Genetiivi | hitaampasi | Genetiivi | hitaampamme |
| Genetiivi | hitaampanne | Genetiivi | hitaampansa |
| Monikon genetiivi | hitaampien | Monikon genetiivi | hitaampieni |
| Monikon genetiivi | hitaampiesi | Monikon genetiivi | hitaampiemme |
| Monikon genetiivi | hitaampienne | Monikon genetiivi | hitaampiensa |
| Partitiivi | hitaampaa | Partitiivi | hitaampaani |
| Partitiivi | hitaampaasi | Partitiivi | hitaampaamme |
| Partitiivi | hitaampaanne | Partitiivi | hitaampaansa |
| Monikon partitiivi | hitaampia | Monikon partitiivi | hitaampiani |
| Monikon partitiivi | hitaampiasi | Monikon partitiivi | hitaampiamme |
| Monikon partitiivi | hitaampianne | Monikon partitiivi | hitaampiaan |
| Monikon partitiivi | hitaampiansa | Inessiivi | hitaammassa |
| Inessiivi | hitaammassani | Inessiivi | hitaammassasi |
| Inessiivi | hitaammassamme | Inessiivi | hitaammassanne |
| Inessiivi | hitaammassaan | Inessiivi | hitaammassansa |
| Monikon inessiivi | hitaammissa | Monikon inessiivi | hitaammissani |
| Monikon inessiivi | hitaammissasi | Monikon inessiivi | hitaammissamme |
| Monikon inessiivi | hitaammissanne | Monikon inessiivi | hitaammissaan |
| Monikon inessiivi | hitaammissansa | Elatiivi | hitaammasta |
| Elatiivi | hitaammastani | Elatiivi | hitaammastasi |
| Elatiivi | hitaammastamme | Elatiivi | hitaammastanne |
| Elatiivi | hitaammastaan | Elatiivi | hitaammastansa |
| Monikon elatiivi | hitaammista | Monikon elatiivi | hitaammistani |
| Monikon elatiivi | hitaammistasi | Monikon elatiivi | hitaammistamme |
| Monikon elatiivi | hitaammistanne | Monikon elatiivi | hitaammistaan |
| Monikon elatiivi | hitaammistansa | Illatiivi | hitaampaan |
| Illatiivi | hitaampaani | Illatiivi | hitaampaasi |
| Illatiivi | hitaampaamme | Illatiivi | hitaampaanne |
| Illatiivi | hitaampaansa | Monikon illatiivi | hitaampiin |
| Monikon illatiivi | hitaampiini | Monikon illatiivi | hitaampiisi |
| Monikon illatiivi | hitaampiimme | Monikon illatiivi | hitaampiinne |
| Monikon illatiivi | hitaampiinsa | Adessiivi | hitaammalla |
| Adessiivi | hitaammallani | Adessiivi | hitaammallasi |
| Adessiivi | hitaammallamme | Adessiivi | hitaammallanne |
| Adessiivi | hitaammallaan | Adessiivi | hitaammallansa |
| Monikon adessiivi | hitaammilla | Monikon adessiivi | hitaammillani |
| Monikon adessiivi | hitaammillasi | Monikon adessiivi | hitaammillamme |
| Monikon adessiivi | hitaammillanne | Monikon adessiivi | hitaammillaan |
| Monikon adessiivi | hitaammillansa | Ablatiivi | hitaammalta |
| Ablatiivi | hitaammaltani | Ablatiivi | hitaammaltasi |
| Ablatiivi | hitaammaltamme | Ablatiivi | hitaammaltanne |
| Ablatiivi | hitaammaltaan | Ablatiivi | hitaammaltansa |
| Monikon ablatiivi | hitaammilta | Monikon ablatiivi | hitaammiltani |
| Monikon ablatiivi | hitaammiltasi | Monikon ablatiivi | hitaammiltamme |
| Monikon ablatiivi | hitaammiltanne | Monikon ablatiivi | hitaammiltaan |
| Monikon ablatiivi | hitaammiltansa | Allatiivi | hitaammalle |
| Allatiivi | hitaammalleni | Allatiivi | hitaammallesi |
| Allatiivi | hitaammallemme | Allatiivi | hitaammallenne |
| Allatiivi | hitaammalleen | Allatiivi | hitaammallensa |
| Monikon allatiivi | hitaammille | Monikon allatiivi | hitaammilleni |
| Monikon allatiivi | hitaammillesi | Monikon allatiivi | hitaammillemme |
| Monikon allatiivi | hitaammillenne | Monikon allatiivi | hitaammilleen |
| Monikon allatiivi | hitaammillensa | Essiivi | hitaampana |
| Essiivi | hitaampanani | Essiivi | hitaampanasi |
| Essiivi | hitaampanamme | Essiivi | hitaampananne |
| Essiivi | hitaampanaan | Essiivi | hitaampanansa |
| Monikon essiivi | hitaampina | Monikon essiivi | hitaampinani |
| Monikon essiivi | hitaampinasi | Monikon essiivi | hitaampinamme |
| Monikon essiivi | hitaampinanne | Monikon essiivi | hitaampinaan |
| Monikon essiivi | hitaampinansa | Translatiivi | hitaammaksi |
| Translatiivi | hitaammakseni | Translatiivi | hitaammaksesi |
| Translatiivi | hitaammaksemme | Translatiivi | hitaammaksenne |
| Translatiivi | hitaammakseen | Translatiivi | hitaammaksensa |
| Monikon translatiivi | hitaammiksi | Monikon translatiivi | hitaammikseni |
| Monikon translatiivi | hitaammiksesi | Monikon translatiivi | hitaammiksemme |
| Monikon translatiivi | hitaammiksenne | Monikon translatiivi | hitaammikseen |
| Monikon translatiivi | hitaammiksensa | Monikon instruktiivi | hitaammin |
| Abessiivi | hitaammatta | Abessiivi | hitaammattani |
| Abessiivi | hitaammattasi | Abessiivi | hitaammattamme |
| Abessiivi | hitaammattanne | Abessiivi | hitaammattaan |
| Abessiivi | hitaammattansa | Monikon abessiivi | hitaammitta |
| Monikon abessiivi | hitaammittani | Monikon abessiivi | hitaammittasi |
| Monikon abessiivi | hitaammittamme | Monikon abessiivi | hitaammittanne |
| Monikon abessiivi | hitaammittaan | Monikon abessiivi | hitaammittansa |
| Monikon komitatiivi | hitaampine | Monikon komitatiivi | hitaampineni |
| Monikon komitatiivi | hitaampinesi | Monikon komitatiivi | hitaampinemme |
| Monikon komitatiivi | hitaampinenne | Monikon komitatiivi | hitaampineen |
| Monikon komitatiivi | hitaampinensa | Monikon akkusatiivi | hitaammat |
| Monikon akkusatiivi | hitaampani | Monikon akkusatiivi | hitaampasi |
| Monikon akkusatiivi | hitaampamme | Monikon akkusatiivi | hitaampanne |
| Monikon akkusatiivi | hitaampansa | Akkusatiivi | hitaampani |
| Akkusatiivi | hitaampasi | Akkusatiivi | hitaampamme |
| Akkusatiivi | hitaampanne | Akkusatiivi | hitaampansa |