| Monikko | peruukit | Genetiivi | peruukin |
| Monikon genetiivi | peruukkien | Partitiivi | peruukkia |
| Monikon partitiivi | peruukkeja | Inessiivi | peruukissa |
| Monikon inessiivi | peruukeissa | Elatiivi | peruukista |
| Monikon elatiivi | peruukeista | Illatiivi | peruukkiin |
| Monikon illatiivi | peruukkeihin | Adessiivi | peruukilla |
| Monikon adessiivi | peruukeilla | Ablatiivi | peruukilta |
| Monikon ablatiivi | peruukeilta | Allatiivi | peruukille |
| Monikon allatiivi | peruukeille | Essiivi | peruukkina |
| Monikon essiivi | peruukkeina | Translatiivi | peruukiksi |
| Monikon translatiivi | peruukeiksi | Monikon instruktiivi | peruukein |
| Abessiivi | peruukitta | Monikon abessiivi | peruukeitta |
| Monikon akkusatiivi | peruukit |