| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | harvinainen | |
| Monikko | nukahtelutaudit | Genetiivi | nukahtelutaudin |
| Monikon genetiivi | nukahtelutautien | Partitiivi | nukahtelutautia |
| Monikon partitiivi | nukahtelutauteja | Inessiivi | nukahtelutaudissa |
| Monikon inessiivi | nukahtelutaudeissa | Elatiivi | nukahtelutaudista |
| Monikon elatiivi | nukahtelutaudeista | Illatiivi | nukahtelutautiin |
| Monikon illatiivi | nukahtelutauteihin | Adessiivi | nukahtelutaudilla |
| Monikon adessiivi | nukahtelutaudeilla | Ablatiivi | nukahtelutaudilta |
| Monikon ablatiivi | nukahtelutaudeilta | Allatiivi | nukahtelutaudille |
| Monikon allatiivi | nukahtelutaudeille | Essiivi | nukahtelutautina |
| Monikon essiivi | nukahtelutauteina | Translatiivi | nukahtelutaudiksi |
| Monikon translatiivi | nukahtelutaudeiksi | Monikon instruktiivi | nukahtelutaudein |
| Abessiivi | nukahtelutauditta | Monikon abessiivi | nukahtelutaudeitta |
| Monikon akkusatiivi | nukahtelutaudit |