Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈhertːɑˌrouʋɑ/
Käännös
Substantiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkoherttarouvatGenetiiviherttarouvan
Monikon genetiiviherttarouvienPartitiiviherttarouvaa
Monikon partitiiviherttarouviaInessiiviherttarouvassa
Monikon inessiiviherttarouvissaElatiiviherttarouvasta
Monikon elatiiviherttarouvistaIllatiiviherttarouvaan
Monikon illatiiviherttarouviinAdessiiviherttarouvalla
Monikon adessiiviherttarouvillaAblatiiviherttarouvalta
Monikon ablatiiviherttarouviltaAllatiiviherttarouvalle
Monikon allatiiviherttarouvilleEssiiviherttarouvana
Monikon essiiviherttarouvinaTranslatiiviherttarouvaksi
Monikon translatiiviherttarouviksiMonikon instruktiiviherttarouvin
AbessiiviherttarouvattaMonikon abessiiviherttarouvitta
Monikon akkusatiiviherttarouvat