Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkosoudettavatMonikkosoudettavani
MonikkosoudettavasiMonikkosoudettavamme
MonikkosoudettavanneMonikkosoudettavansa
GenetiivisoudettavanGenetiivisoudettavani
GenetiivisoudettavasiGenetiivisoudettavamme
GenetiivisoudettavanneGenetiivisoudettavansa
Monikon genetiivisoudettavienMonikon genetiivisoudettavieni
Monikon genetiivisoudettaviesiMonikon genetiivisoudettaviemme
Monikon genetiivisoudettavienneMonikon genetiivisoudettaviensa
PartitiivisoudettavaaPartitiivisoudettavaani
PartitiivisoudettavaasiPartitiivisoudettavaamme
PartitiivisoudettavaannePartitiivisoudettavaansa
Monikon partitiivisoudettaviaMonikon partitiivisoudettaviani
Monikon partitiivisoudettaviasiMonikon partitiivisoudettaviamme
Monikon partitiivisoudettavianneMonikon partitiivisoudettaviaan
Monikon partitiivisoudettaviansaInessiivisoudettavassa
InessiivisoudettavassaniInessiivisoudettavassasi
InessiivisoudettavassammeInessiivisoudettavassanne
InessiivisoudettavassaanInessiivisoudettavassansa
Monikon inessiivisoudettavissaMonikon inessiivisoudettavissani
Monikon inessiivisoudettavissasiMonikon inessiivisoudettavissamme
Monikon inessiivisoudettavissanneMonikon inessiivisoudettavissaan
Monikon inessiivisoudettavissansaElatiivisoudettavasta
ElatiivisoudettavastaniElatiivisoudettavastasi
ElatiivisoudettavastammeElatiivisoudettavastanne
ElatiivisoudettavastaanElatiivisoudettavastansa
Monikon elatiivisoudettavistaMonikon elatiivisoudettavistani
Monikon elatiivisoudettavistasiMonikon elatiivisoudettavistamme
Monikon elatiivisoudettavistanneMonikon elatiivisoudettavistaan
Monikon elatiivisoudettavistansaIllatiivisoudettavaan
IllatiivisoudettavaaniIllatiivisoudettavaasi
IllatiivisoudettavaammeIllatiivisoudettavaanne
IllatiivisoudettavaansaMonikon illatiivisoudettaviin
Monikon illatiivisoudettaviiniMonikon illatiivisoudettaviisi
Monikon illatiivisoudettaviimmeMonikon illatiivisoudettaviinne
Monikon illatiivisoudettaviinsaAdessiivisoudettavalla
AdessiivisoudettavallaniAdessiivisoudettavallasi
AdessiivisoudettavallammeAdessiivisoudettavallanne
AdessiivisoudettavallaanAdessiivisoudettavallansa
Monikon adessiivisoudettavillaMonikon adessiivisoudettavillani
Monikon adessiivisoudettavillasiMonikon adessiivisoudettavillamme
Monikon adessiivisoudettavillanneMonikon adessiivisoudettavillaan
Monikon adessiivisoudettavillansaAblatiivisoudettavalta
AblatiivisoudettavaltaniAblatiivisoudettavaltasi
AblatiivisoudettavaltammeAblatiivisoudettavaltanne
AblatiivisoudettavaltaanAblatiivisoudettavaltansa
Monikon ablatiivisoudettaviltaMonikon ablatiivisoudettaviltani
Monikon ablatiivisoudettaviltasiMonikon ablatiivisoudettaviltamme
Monikon ablatiivisoudettaviltanneMonikon ablatiivisoudettaviltaan
Monikon ablatiivisoudettaviltansaAllatiivisoudettavalle
AllatiivisoudettavalleniAllatiivisoudettavallesi
AllatiivisoudettavallemmeAllatiivisoudettavallenne
AllatiivisoudettavalleenAllatiivisoudettavallensa
Monikon allatiivisoudettavilleMonikon allatiivisoudettavilleni
Monikon allatiivisoudettavillesiMonikon allatiivisoudettavillemme
Monikon allatiivisoudettavillenneMonikon allatiivisoudettavilleen
Monikon allatiivisoudettavillensaEssiivisoudettavana
EssiivisoudettavananiEssiivisoudettavanasi
EssiivisoudettavanammeEssiivisoudettavananne
EssiivisoudettavanaanEssiivisoudettavanansa
Monikon essiivisoudettavinaMonikon essiivisoudettavinani
Monikon essiivisoudettavinasiMonikon essiivisoudettavinamme
Monikon essiivisoudettavinanneMonikon essiivisoudettavinaan
Monikon essiivisoudettavinansaTranslatiivisoudettavaksi
TranslatiivisoudettavakseniTranslatiivisoudettavaksesi
TranslatiivisoudettavaksemmeTranslatiivisoudettavaksenne
TranslatiivisoudettavakseenTranslatiivisoudettavaksensa
Monikon translatiivisoudettaviksiMonikon translatiivisoudettavikseni
Monikon translatiivisoudettaviksesiMonikon translatiivisoudettaviksemme
Monikon translatiivisoudettaviksenneMonikon translatiivisoudettavikseen
Monikon translatiivisoudettaviksensaMonikon instruktiivisoudettavin
AbessiivisoudettavattaAbessiivisoudettavattani
AbessiivisoudettavattasiAbessiivisoudettavattamme
AbessiivisoudettavattanneAbessiivisoudettavattaan
AbessiivisoudettavattansaMonikon abessiivisoudettavitta
Monikon abessiivisoudettavittaniMonikon abessiivisoudettavittasi
Monikon abessiivisoudettavittammeMonikon abessiivisoudettavittanne
Monikon abessiivisoudettavittaanMonikon abessiivisoudettavittansa
Monikon komitatiivisoudettavineMonikon komitatiivisoudettavineni
Monikon komitatiivisoudettavinesiMonikon komitatiivisoudettavinemme
Monikon komitatiivisoudettavinenneMonikon komitatiivisoudettavineen
Monikon komitatiivisoudettavinensaMonikon akkusatiivisoudettavat
Monikon akkusatiivisoudettavaniMonikon akkusatiivisoudettavasi
Monikon akkusatiivisoudettavammeMonikon akkusatiivisoudettavanne
Monikon akkusatiivisoudettavansaAkkusatiivisoudettavani
AkkusatiivisoudettavasiAkkusatiivisoudettavamme
AkkusatiivisoudettavanneAkkusatiivisoudettavansa

Luokat