| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | töhkät | Genetiivi | töhkän |
| Monikon genetiivi | töhkien | Partitiivi | töhkää |
| Monikon partitiivi | töhkiä | Inessiivi | töhkässä |
| Monikon inessiivi | töhkissä | Elatiivi | töhkästä |
| Monikon elatiivi | töhkistä | Illatiivi | töhkään |
| Monikon illatiivi | töhkiin | Adessiivi | töhkällä |
| Monikon adessiivi | töhkillä | Ablatiivi | töhkältä |
| Monikon ablatiivi | töhkiltä | Allatiivi | töhkälle |
| Monikon allatiivi | töhkille | Essiivi | töhkänä |
| Monikon essiivi | töhkinä | Translatiivi | töhkäksi |
| Monikon translatiivi | töhkiksi | Monikon instruktiivi | töhkin |
| Abessiivi | töhkättä | Monikon abessiivi | töhkittä |
| Monikon akkusatiivi | töhkät |