| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | genetiikka | |
| Monikko | haplotyypit | Genetiivi | haplotyypin |
| Monikon genetiivi | haplotyyppien | Partitiivi | haplotyyppiä |
| Monikon partitiivi | haplotyyppejä | Inessiivi | haplotyypissä |
| Monikon inessiivi | haplotyypeissä | Elatiivi | haplotyypistä |
| Monikon elatiivi | haplotyypeistä | Illatiivi | haplotyyppiin |
| Monikon illatiivi | haplotyyppeihin | Adessiivi | haplotyypillä |
| Monikon adessiivi | haplotyypeillä | Ablatiivi | haplotyypiltä |
| Monikon ablatiivi | haplotyypeiltä | Allatiivi | haplotyypille |
| Monikon allatiivi | haplotyypeille | Essiivi | haplotyyppinä |
| Monikon essiivi | haplotyyppeinä | Translatiivi | haplotyypiksi |
| Monikon translatiivi | haplotyypeiksi | Monikon instruktiivi | haplotyypein |
| Abessiivi | haplotyypittä | Monikon abessiivi | haplotyypeittä |
| Monikon akkusatiivi | haplotyypit |