| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | luhat | Genetiivi | luhan |
| Monikon genetiivi | luhien | Partitiivi | luhaa |
| Monikon partitiivi | luhia | Inessiivi | luhassa |
| Monikon inessiivi | luhissa | Elatiivi | luhasta |
| Monikon elatiivi | luhista | Illatiivi | luhaan |
| Monikon illatiivi | luhiin | Adessiivi | luhalla |
| Monikon adessiivi | luhilla | Ablatiivi | luhalta |
| Monikon ablatiivi | luhilta | Allatiivi | luhalle |
| Monikon allatiivi | luhille | Essiivi | luhana |
| Monikon essiivi | luhina | Translatiivi | luhaksi |
| Monikon translatiivi | luhiksi | Monikon instruktiivi | luhin |
| Abessiivi | luhatta | Monikon abessiivi | luhitta |
| Monikon akkusatiivi | luhat |