| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | -aistiset | Monikko | -aistiseni |
| Monikko | -aistisesi | Monikko | -aistisemme |
| Monikko | -aistisenne | Monikko | -aistisensa |
| Genetiivi | -aistisen | Genetiivi | -aistiseni |
| Genetiivi | -aistisesi | Genetiivi | -aistisemme |
| Genetiivi | -aistisenne | Genetiivi | -aistisensa |
| Monikon genetiivi | -aististen | Monikon genetiivi | -aistisien |
| Monikon genetiivi | -aististeni | Monikon genetiivi | -aistisieni |
| Monikon genetiivi | -aististesi | Monikon genetiivi | -aistisiesi |
| Monikon genetiivi | -aististemme | Monikon genetiivi | -aistisiemme |
| Monikon genetiivi | -aististenne | Monikon genetiivi | -aistisienne |
| Monikon genetiivi | -aististensa | Monikon genetiivi | -aistisiensa |
| Partitiivi | -aistista | Partitiivi | -aististani |
| Partitiivi | -aististasi | Partitiivi | -aististamme |
| Partitiivi | -aististanne | Partitiivi | -aististaan |
| Partitiivi | -aististansa | Monikon partitiivi | -aistisia |
| Monikon partitiivi | -aistisiani | Monikon partitiivi | -aistisiasi |
| Monikon partitiivi | -aistisiamme | Monikon partitiivi | -aistisianne |
| Monikon partitiivi | -aistisiaan | Monikon partitiivi | -aistisiansa |
| Inessiivi | -aistisessa | Inessiivi | -aistisessani |
| Inessiivi | -aistisessasi | Inessiivi | -aistisessamme |
| Inessiivi | -aistisessanne | Inessiivi | -aistisessaan |
| Inessiivi | -aistisessansa | Monikon inessiivi | -aistisissa |
| Monikon inessiivi | -aistisissani | Monikon inessiivi | -aistisissasi |
| Monikon inessiivi | -aistisissamme | Monikon inessiivi | -aistisissanne |
| Monikon inessiivi | -aistisissaan | Monikon inessiivi | -aistisissansa |
| Elatiivi | -aistisesta | Elatiivi | -aistisestani |
| Elatiivi | -aistisestasi | Elatiivi | -aistisestamme |
| Elatiivi | -aistisestanne | Elatiivi | -aistisestaan |
| Elatiivi | -aistisestansa | Monikon elatiivi | -aistisista |
| Monikon elatiivi | -aistisistani | Monikon elatiivi | -aistisistasi |
| Monikon elatiivi | -aistisistamme | Monikon elatiivi | -aistisistanne |
| Monikon elatiivi | -aistisistaan | Monikon elatiivi | -aistisistansa |
| Illatiivi | -aistiseen | Illatiivi | -aistiseeni |
| Illatiivi | -aistiseesi | Illatiivi | -aistiseemme |
| Illatiivi | -aistiseenne | Illatiivi | -aistiseensa |
| Monikon illatiivi | -aistisiin | Monikon illatiivi | -aistisiini |
| Monikon illatiivi | -aistisiisi | Monikon illatiivi | -aistisiimme |
| Monikon illatiivi | -aistisiinne | Monikon illatiivi | -aistisiinsa |
| Adessiivi | -aistisella | Adessiivi | -aistisellani |
| Adessiivi | -aistisellasi | Adessiivi | -aistisellamme |
| Adessiivi | -aistisellanne | Adessiivi | -aistisellaan |
| Adessiivi | -aistisellansa | Monikon adessiivi | -aistisilla |
| Monikon adessiivi | -aistisillani | Monikon adessiivi | -aistisillasi |
| Monikon adessiivi | -aistisillamme | Monikon adessiivi | -aistisillanne |
| Monikon adessiivi | -aistisillaan | Monikon adessiivi | -aistisillansa |
| Ablatiivi | -aistiselta | Ablatiivi | -aistiseltani |
| Ablatiivi | -aistiseltasi | Ablatiivi | -aistiseltamme |
| Ablatiivi | -aistiseltanne | Ablatiivi | -aistiseltaan |
| Ablatiivi | -aistiseltansa | Monikon ablatiivi | -aistisilta |
| Monikon ablatiivi | -aistisiltani | Monikon ablatiivi | -aistisiltasi |
| Monikon ablatiivi | -aistisiltamme | Monikon ablatiivi | -aistisiltanne |
| Monikon ablatiivi | -aistisiltaan | Monikon ablatiivi | -aistisiltansa |
| Allatiivi | -aistiselle | Allatiivi | -aistiselleni |
| Allatiivi | -aistisellesi | Allatiivi | -aistisellemme |
| Allatiivi | -aistisellenne | Allatiivi | -aistiselleen |
| Allatiivi | -aistisellensa | Monikon allatiivi | -aistisille |
| Monikon allatiivi | -aistisilleni | Monikon allatiivi | -aistisillesi |
| Monikon allatiivi | -aistisillemme | Monikon allatiivi | -aistisillenne |
| Monikon allatiivi | -aistisilleen | Monikon allatiivi | -aistisillensa |
| Essiivi | -aistisena | Essiivi | -aistisenani |
| Essiivi | -aistisenasi | Essiivi | -aistisenamme |
| Essiivi | -aistisenanne | Essiivi | -aistisenaan |
| Essiivi | -aistisenansa | Monikon essiivi | -aistisina |
| Monikon essiivi | -aistisinani | Monikon essiivi | -aistisinasi |
| Monikon essiivi | -aistisinamme | Monikon essiivi | -aistisinanne |
| Monikon essiivi | -aistisinaan | Monikon essiivi | -aistisinansa |
| Translatiivi | -aistiseksi | Translatiivi | -aistisekseni |
| Translatiivi | -aistiseksesi | Translatiivi | -aistiseksemme |
| Translatiivi | -aistiseksenne | Translatiivi | -aistisekseen |
| Translatiivi | -aistiseksensa | Monikon translatiivi | -aistisiksi |
| Monikon translatiivi | -aistisikseni | Monikon translatiivi | -aistisiksesi |
| Monikon translatiivi | -aistisiksemme | Monikon translatiivi | -aistisiksenne |
| Monikon translatiivi | -aistisikseen | Monikon translatiivi | -aistisiksensa |
| Monikon instruktiivi | -aistisin | Abessiivi | -aistisetta |
| Abessiivi | -aistisettani | Abessiivi | -aistisettasi |
| Abessiivi | -aistisettamme | Abessiivi | -aistisettanne |
| Abessiivi | -aistisettaan | Abessiivi | -aistisettansa |
| Monikon abessiivi | -aistisitta | Monikon abessiivi | -aistisittani |
| Monikon abessiivi | -aistisittasi | Monikon abessiivi | -aistisittamme |
| Monikon abessiivi | -aistisittanne | Monikon abessiivi | -aistisittaan |
| Monikon abessiivi | -aistisittansa | Monikon komitatiivi | -aistisine |
| Monikon komitatiivi | -aistisineni | Monikon komitatiivi | -aistisinesi |
| Monikon komitatiivi | -aistisinemme | Monikon komitatiivi | -aistisinenne |
| Monikon komitatiivi | -aistisineen | Monikon komitatiivi | -aistisinensa |
| Komparatiivi | -aistisempi | Superlatiivi | -aistisin |
| Monikon akkusatiivi | -aistiset | Monikon akkusatiivi | -aistiseni |
| Monikon akkusatiivi | -aistisesi | Monikon akkusatiivi | -aistisemme |
| Monikon akkusatiivi | -aistisenne | Monikon akkusatiivi | -aistisensa |
| Akkusatiivi | -aistiseni | Akkusatiivi | -aistisesi |
| Akkusatiivi | -aistisemme | Akkusatiivi | -aistisenne |
| Akkusatiivi | -aistisensa |