| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | pöytäsahat | Genetiivi | pöytäsahan |
| Monikon genetiivi | pöytäsahojen | Partitiivi | pöytäsahaa |
| Monikon partitiivi | pöytäsahoja | Inessiivi | pöytäsahassa |
| Monikon inessiivi | pöytäsahoissa | Elatiivi | pöytäsahasta |
| Monikon elatiivi | pöytäsahoista | Illatiivi | pöytäsahaan |
| Monikon illatiivi | pöytäsahoihin | Adessiivi | pöytäsahalla |
| Monikon adessiivi | pöytäsahoilla | Ablatiivi | pöytäsahalta |
| Monikon ablatiivi | pöytäsahoilta | Allatiivi | pöytäsahalle |
| Monikon allatiivi | pöytäsahoille | Essiivi | pöytäsahana |
| Monikon essiivi | pöytäsahoina | Translatiivi | pöytäsahaksi |
| Monikon translatiivi | pöytäsahoiksi | Monikon instruktiivi | pöytäsahoin |
| Abessiivi | pöytäsahatta | Monikon abessiivi | pöytäsahoitta |
| Monikon akkusatiivi | pöytäsahat |