Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.

Taivutusmuodot

MonikkoalimittaisetMonikkoalimittaiseni
MonikkoalimittaisesiMonikkoalimittaisemme
MonikkoalimittaisenneMonikkoalimittaisensa
GenetiivialimittaisenGenetiivialimittaiseni
GenetiivialimittaisesiGenetiivialimittaisemme
GenetiivialimittaisenneGenetiivialimittaisensa
Monikon genetiivialimittaistenMonikon genetiivialimittaisien
Monikon genetiivialimittaisteniMonikon genetiivialimittaisieni
Monikon genetiivialimittaistesiMonikon genetiivialimittaisiesi
Monikon genetiivialimittaistemmeMonikon genetiivialimittaisiemme
Monikon genetiivialimittaistenneMonikon genetiivialimittaisienne
Monikon genetiivialimittaistensaMonikon genetiivialimittaisiensa
PartitiivialimittaistaPartitiivialimittaistani
PartitiivialimittaistasiPartitiivialimittaistamme
PartitiivialimittaistannePartitiivialimittaistaan
PartitiivialimittaistansaMonikon partitiivialimittaisia
Monikon partitiivialimittaisianiMonikon partitiivialimittaisiasi
Monikon partitiivialimittaisiammeMonikon partitiivialimittaisianne
Monikon partitiivialimittaisiaanMonikon partitiivialimittaisiansa
InessiivialimittaisessaInessiivialimittaisessani
InessiivialimittaisessasiInessiivialimittaisessamme
InessiivialimittaisessanneInessiivialimittaisessaan
InessiivialimittaisessansaMonikon inessiivialimittaisissa
Monikon inessiivialimittaisissaniMonikon inessiivialimittaisissasi
Monikon inessiivialimittaisissammeMonikon inessiivialimittaisissanne
Monikon inessiivialimittaisissaanMonikon inessiivialimittaisissansa
ElatiivialimittaisestaElatiivialimittaisestani
ElatiivialimittaisestasiElatiivialimittaisestamme
ElatiivialimittaisestanneElatiivialimittaisestaan
ElatiivialimittaisestansaMonikon elatiivialimittaisista
Monikon elatiivialimittaisistaniMonikon elatiivialimittaisistasi
Monikon elatiivialimittaisistammeMonikon elatiivialimittaisistanne
Monikon elatiivialimittaisistaanMonikon elatiivialimittaisistansa
IllatiivialimittaiseenIllatiivialimittaiseeni
IllatiivialimittaiseesiIllatiivialimittaiseemme
IllatiivialimittaiseenneIllatiivialimittaiseensa
Monikon illatiivialimittaisiinMonikon illatiivialimittaisiini
Monikon illatiivialimittaisiisiMonikon illatiivialimittaisiimme
Monikon illatiivialimittaisiinneMonikon illatiivialimittaisiinsa
AdessiivialimittaisellaAdessiivialimittaisellani
AdessiivialimittaisellasiAdessiivialimittaisellamme
AdessiivialimittaisellanneAdessiivialimittaisellaan
AdessiivialimittaisellansaMonikon adessiivialimittaisilla
Monikon adessiivialimittaisillaniMonikon adessiivialimittaisillasi
Monikon adessiivialimittaisillammeMonikon adessiivialimittaisillanne
Monikon adessiivialimittaisillaanMonikon adessiivialimittaisillansa
AblatiivialimittaiseltaAblatiivialimittaiseltani
AblatiivialimittaiseltasiAblatiivialimittaiseltamme
AblatiivialimittaiseltanneAblatiivialimittaiseltaan
AblatiivialimittaiseltansaMonikon ablatiivialimittaisilta
Monikon ablatiivialimittaisiltaniMonikon ablatiivialimittaisiltasi
Monikon ablatiivialimittaisiltammeMonikon ablatiivialimittaisiltanne
Monikon ablatiivialimittaisiltaanMonikon ablatiivialimittaisiltansa
AllatiivialimittaiselleAllatiivialimittaiselleni
AllatiivialimittaisellesiAllatiivialimittaisellemme
AllatiivialimittaisellenneAllatiivialimittaiselleen
AllatiivialimittaisellensaMonikon allatiivialimittaisille
Monikon allatiivialimittaisilleniMonikon allatiivialimittaisillesi
Monikon allatiivialimittaisillemmeMonikon allatiivialimittaisillenne
Monikon allatiivialimittaisilleenMonikon allatiivialimittaisillensa
EssiivialimittaisenaEssiivialimittaisenani
EssiivialimittaisenasiEssiivialimittaisenamme
EssiivialimittaisenanneEssiivialimittaisenaan
EssiivialimittaisenansaMonikon essiivialimittaisina
Monikon essiivialimittaisinaniMonikon essiivialimittaisinasi
Monikon essiivialimittaisinammeMonikon essiivialimittaisinanne
Monikon essiivialimittaisinaanMonikon essiivialimittaisinansa
TranslatiivialimittaiseksiTranslatiivialimittaisekseni
TranslatiivialimittaiseksesiTranslatiivialimittaiseksemme
TranslatiivialimittaiseksenneTranslatiivialimittaisekseen
TranslatiivialimittaiseksensaMonikon translatiivialimittaisiksi
Monikon translatiivialimittaisikseniMonikon translatiivialimittaisiksesi
Monikon translatiivialimittaisiksemmeMonikon translatiivialimittaisiksenne
Monikon translatiivialimittaisikseenMonikon translatiivialimittaisiksensa
Monikon instruktiivialimittaisinAbessiivialimittaisetta
AbessiivialimittaisettaniAbessiivialimittaisettasi
AbessiivialimittaisettammeAbessiivialimittaisettanne
AbessiivialimittaisettaanAbessiivialimittaisettansa
Monikon abessiivialimittaisittaMonikon abessiivialimittaisittani
Monikon abessiivialimittaisittasiMonikon abessiivialimittaisittamme
Monikon abessiivialimittaisittanneMonikon abessiivialimittaisittaan
Monikon abessiivialimittaisittansaMonikon komitatiivialimittaisine
Monikon komitatiivialimittaisineniMonikon komitatiivialimittaisinesi
Monikon komitatiivialimittaisinemmeMonikon komitatiivialimittaisinenne
Monikon komitatiivialimittaisineenMonikon komitatiivialimittaisinensa
Monikon akkusatiivialimittaisetMonikon akkusatiivialimittaiseni
Monikon akkusatiivialimittaisesiMonikon akkusatiivialimittaisemme
Monikon akkusatiivialimittaisenneMonikon akkusatiivialimittaisensa
AkkusatiivialimittaiseniAkkusatiivialimittaisesi
AkkusatiivialimittaisemmeAkkusatiivialimittaisenne
Akkusatiivialimittaisensa