Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkohaaroittuneetMonikkohaaroittuneeni
MonikkohaaroittuneesiMonikkohaaroittuneemme
MonikkohaaroittuneenneMonikkohaaroittuneensa
GenetiivihaaroittuneenGenetiivihaaroittuneeni
GenetiivihaaroittuneesiGenetiivihaaroittuneemme
GenetiivihaaroittuneenneGenetiivihaaroittuneensa
Monikon genetiivihaaroittuneidenMonikon genetiivihaaroittuneitten
Monikon genetiivihaaroittuneideniMonikon genetiivihaaroittuneitteni
Monikon genetiivihaaroittuneidesiMonikon genetiivihaaroittuneittesi
Monikon genetiivihaaroittuneidemmeMonikon genetiivihaaroittuneittemme
Monikon genetiivihaaroittuneidenneMonikon genetiivihaaroittuneittenne
Monikon genetiivihaaroittuneidensaMonikon genetiivihaaroittuneittensa
PartitiivihaaroittunuttaPartitiivihaaroittunuttani
PartitiivihaaroittunuttasiPartitiivihaaroittunuttamme
PartitiivihaaroittunuttannePartitiivihaaroittunuttaan
PartitiivihaaroittunuttansaMonikon partitiivihaaroittuneita
Monikon partitiivihaaroittuneitaniMonikon partitiivihaaroittuneitasi
Monikon partitiivihaaroittuneitammeMonikon partitiivihaaroittuneitanne
Monikon partitiivihaaroittuneitaanMonikon partitiivihaaroittuneitansa
InessiivihaaroittuneessaInessiivihaaroittuneessani
InessiivihaaroittuneessasiInessiivihaaroittuneessamme
InessiivihaaroittuneessanneInessiivihaaroittuneessaan
InessiivihaaroittuneessansaMonikon inessiivihaaroittuneissa
Monikon inessiivihaaroittuneissaniMonikon inessiivihaaroittuneissasi
Monikon inessiivihaaroittuneissammeMonikon inessiivihaaroittuneissanne
Monikon inessiivihaaroittuneissaanMonikon inessiivihaaroittuneissansa
ElatiivihaaroittuneestaElatiivihaaroittuneestani
ElatiivihaaroittuneestasiElatiivihaaroittuneestamme
ElatiivihaaroittuneestanneElatiivihaaroittuneestaan
ElatiivihaaroittuneestansaMonikon elatiivihaaroittuneista
Monikon elatiivihaaroittuneistaniMonikon elatiivihaaroittuneistasi
Monikon elatiivihaaroittuneistammeMonikon elatiivihaaroittuneistanne
Monikon elatiivihaaroittuneistaanMonikon elatiivihaaroittuneistansa
IllatiivihaaroittuneeseenIllatiivihaaroittuneeseeni
IllatiivihaaroittuneeseesiIllatiivihaaroittuneeseemme
IllatiivihaaroittuneeseenneIllatiivihaaroittuneeseensa
Monikon illatiivihaaroittuneisiinMonikon illatiivihaaroittuneihin
Monikon illatiivihaaroittuneisiiniMonikon illatiivihaaroittuneihini
Monikon illatiivihaaroittuneisiisiMonikon illatiivihaaroittuneihisi
Monikon illatiivihaaroittuneisiimmeMonikon illatiivihaaroittuneihimme
Monikon illatiivihaaroittuneisiinneMonikon illatiivihaaroittuneihinne
Monikon illatiivihaaroittuneisiinsaMonikon illatiivihaaroittuneihinsa
AdessiivihaaroittuneellaAdessiivihaaroittuneellani
AdessiivihaaroittuneellasiAdessiivihaaroittuneellamme
AdessiivihaaroittuneellanneAdessiivihaaroittuneellaan
AdessiivihaaroittuneellansaMonikon adessiivihaaroittuneilla
Monikon adessiivihaaroittuneillaniMonikon adessiivihaaroittuneillasi
Monikon adessiivihaaroittuneillammeMonikon adessiivihaaroittuneillanne
Monikon adessiivihaaroittuneillaanMonikon adessiivihaaroittuneillansa
AblatiivihaaroittuneeltaAblatiivihaaroittuneeltani
AblatiivihaaroittuneeltasiAblatiivihaaroittuneeltamme
AblatiivihaaroittuneeltanneAblatiivihaaroittuneeltaan
AblatiivihaaroittuneeltansaMonikon ablatiivihaaroittuneilta
Monikon ablatiivihaaroittuneiltaniMonikon ablatiivihaaroittuneiltasi
Monikon ablatiivihaaroittuneiltammeMonikon ablatiivihaaroittuneiltanne
Monikon ablatiivihaaroittuneiltaanMonikon ablatiivihaaroittuneiltansa
AllatiivihaaroittuneelleAllatiivihaaroittuneelleni
AllatiivihaaroittuneellesiAllatiivihaaroittuneellemme
AllatiivihaaroittuneellenneAllatiivihaaroittuneelleen
AllatiivihaaroittuneellensaMonikon allatiivihaaroittuneille
Monikon allatiivihaaroittuneilleniMonikon allatiivihaaroittuneillesi
Monikon allatiivihaaroittuneillemmeMonikon allatiivihaaroittuneillenne
Monikon allatiivihaaroittuneilleenMonikon allatiivihaaroittuneillensa
EssiivihaaroittuneenaEssiivihaaroittuneenani
EssiivihaaroittuneenasiEssiivihaaroittuneenamme
EssiivihaaroittuneenanneEssiivihaaroittuneenaan
EssiivihaaroittuneenansaMonikon essiivihaaroittuneina
Monikon essiivihaaroittuneinaniMonikon essiivihaaroittuneinasi
Monikon essiivihaaroittuneinammeMonikon essiivihaaroittuneinanne
Monikon essiivihaaroittuneinaanMonikon essiivihaaroittuneinansa
TranslatiivihaaroittuneeksiTranslatiivihaaroittuneekseni
TranslatiivihaaroittuneeksesiTranslatiivihaaroittuneeksemme
TranslatiivihaaroittuneeksenneTranslatiivihaaroittuneekseen
TranslatiivihaaroittuneeksensaMonikon translatiivihaaroittuneiksi
Monikon translatiivihaaroittuneikseniMonikon translatiivihaaroittuneiksesi
Monikon translatiivihaaroittuneiksemmeMonikon translatiivihaaroittuneiksenne
Monikon translatiivihaaroittuneikseenMonikon translatiivihaaroittuneiksensa
Monikon instruktiivihaaroittuneinAbessiivihaaroittuneetta
AbessiivihaaroittuneettaniAbessiivihaaroittuneettasi
AbessiivihaaroittuneettammeAbessiivihaaroittuneettanne
AbessiivihaaroittuneettaanAbessiivihaaroittuneettansa
Monikon abessiivihaaroittuneittaMonikon abessiivihaaroittuneittani
Monikon abessiivihaaroittuneittasiMonikon abessiivihaaroittuneittamme
Monikon abessiivihaaroittuneittanneMonikon abessiivihaaroittuneittaan
Monikon abessiivihaaroittuneittansaMonikon komitatiivihaaroittuneine
Monikon komitatiivihaaroittuneineniMonikon komitatiivihaaroittuneinesi
Monikon komitatiivihaaroittuneinemmeMonikon komitatiivihaaroittuneinenne
Monikon komitatiivihaaroittuneineenMonikon komitatiivihaaroittuneinensa
Monikon akkusatiivihaaroittuneetMonikon akkusatiivihaaroittuneeni
Monikon akkusatiivihaaroittuneesiMonikon akkusatiivihaaroittuneemme
Monikon akkusatiivihaaroittuneenneMonikon akkusatiivihaaroittuneensa
AkkusatiivihaaroittuneeniAkkusatiivihaaroittuneesi
AkkusatiivihaaroittuneemmeAkkusatiivihaaroittuneenne
Akkusatiivihaaroittuneensa